Kraków – projekt ogrodu przy domu jednorodzinnym

Wizualizacja-akso-ukladProjekt niewielkiego ogrodu nowoczesnego w Krakowie o powierzchni ok 100m2.

Projektowany ogród zlokalizowany jest w Krakowie, tuż przy ruchliwej ulicy, od której osłonięty jest murem. Dodatkowo funkcję „zielonego ekranu” pełni szpaler żywotników posadzonych wzdłuż muru.

Geometryczne formy tworzące kompozycję ogrodu inspirowane były budynkiem mieszkalnym o wyraźnej, nowoczesnej architekturze. Podobnie zastosowane materiały korespondują wizualnie z elewacją budynku.

W ogrodzie zaprojektowano kompozycję rabat podwyższonych, które wprowadzają dodatkowy wymiar i optycznie łagodzą wysoką, zieloną ścianę żywotników. Przy wschodniej ścianie domu, w miejscu nieatrakcyjnej skarpki zaplanowano miejsce na „domek narzędziowy” (zgodnie z życzeniem inwestorów) do którego prowadzi nawierzchnia utwardzona w jasnych barwach, z wkomponowanymi elementami drewnianymi. Nieestetyczną skarpkę porośniętą jałowcami, zastąpiono stopniowanymi rabatami podwyższonymi.

Surową geometrię architektury ogrodowej łagodzić będą zastosowane rośliny. Wykorzystano zarówno gatunki zimozielone, będące zimowym szkieletem założenia, a także krzewy i drzewa o sezonowym ulistnieniu oraz byliny kwitnące i trawy ozdobne, które nadają całości założenia dynamiki, przejawiającej się w zmienności barw, ruchu oraz kojącym szumem na wietrze.

Na dachu budynku znajduje się taras w całości wysypany żwirem, otoczony szklaną balustradą. Projekt tarasu nawiązuje kompozycyjnie do ogrodu. Poszczególne wnętrza wytyczają ściany geometrycznych donic, z roślinami dobranymi pieczołowicie do panujących, niesprzyjających warunków.

Projekt ogrodu