Krzeszowice – projekt zagospodarowania ogrodu przydomowego

KONCEPCJA-OPISY-jpgProjekt zagospodarowania ogrodu prywatnego przy domu jednorodzinnym, w miejscowości Krzeszowice pod Krakowem.

Wizualizacja-1_RABATA-POD-KUCHNIA

 

Nawiązując do charakteru zagospodarowanej części ogrodu, kompozycja projektowanego obszaru zaplanowana została w stylu swobodnym. Główne formacje roślinne, czyli rabaty i trawniki ujęte zostały w ramy o miękkich, organicznych liniach, które korespondują z wzorami istniejących nawierzchni.

 

 

 

Frontowa, zagospodarowana część ogrodu została wzbogacona o nowe nasadzenia roślinne, które dodatkowo złagodzą charakter strefy wejściowej.

Przedmiotem opracowania projektu była pozostała część działki, na której obecnie znajduje się jedynie żywopłot i trawnik.

Frontowa, zagospodarowana część ogrodu została wzbogacona o nowe nasadzenia roślinne, które dodatkowo złagodzą charakter strefy wejściowej.

Kompozycja ogrodu zaplanowana została tak by zapewnić swobodny dostęp do istniejących bram wjazdowych. Po środku ogrodu pozostawiony został spory, kolisty trawnik, który poza funkcją rekreacyjną stanowić będzie tło dla zaplanowanych rabat.

KONCEPCJA-OPISY--1

Wzdłuż północnego ogrodzenia rozciągać się będzie rabata, której początkowa część jest mocno wysunięta. Zabieg ten dzieli optycznie ogród na wnętrza, sprawiając, iż całość nabiera cieplejszego charakteru. W celu łatwiejszego użytkowania i pielęgnacji przez powierzchnię rabaty poprowadzona została kręta ścieżka, otoczona bujną roślinnością. Wzdłuż całego północnego ogrodzenia zaplanowano nasadzenia roślinności mieszanej, zwieńczone rabatą o leśnym charakterze, na której zastosowano różne gatunki drzew liściastych i iglastych, wybitnie dekoracyjnych w okresie jesiennym.

Wizualizacja-5.

Kompozycja w południowej części ogrodu rozpoczyna się przy piaskownicy – zaplanowano całą linię rabaty, w której obrębie usytuowana zostanie piaskownica. W późniejszym okresie, kiedy piaskownica zostanie zlikwidowana, można będzie uzupełnić nasadzenia roślinne, zamykając tym samym całą kompozycję.

W uzgodnionym z inwestorką miejscu zaprojektowano klasyczną altaną z dołączonym tarasem drewnianym. Do altany prowadzić będzie kręta ścieżka wyłożona, podobnie jak posadzka altany oraz ścieżka w rabacie północnej, płytami tarasowymi w ciepłych, piaskowych odcieniach. W otoczeniu altany, w strategicznych miejscach zaplanowano nasadzenia wyższej roślinności, która przysłania widok od strony sąsiedniej posesji. Całość uzupełniona jest kwitnącymi bylinami i krzewinkami.

 

Widok na altanę

Wizualizacja-2_RABATY-PRZY-ALTANIEKoncepcje altany (do wyboru).  Inwestorzy zdecydowali się na wersję nr 1:

Krzeszowice-konstrukcja-altany-2c

Wersja nr 2:

Krzeszowice-konstrukcja-altany-WIDOK6

Widok na rabatę pod oknem kuchennym:

Wizualizacja-1_RABATA-POD-KUCHNIA

Widok na część leśną – lato

Wizualizacja-3_WIDOK-NA-RABATE-LESNĄ

Wizualizacja-5_WIDOK-NA-RABATĘ-PŁNWidok na część leśną – jesień:

Wizualizacja-4_WIDOK-NA-RABATE-LESNĄ-jesien

 

Zapisz