Ogród dla zapracowanych

Zakładając i planując swój ogród powinniśmy sobie zadać dwa podstawowe pytania: Czy jestem ogrodnikiem? Ile czasu mogę poświęcić na ogród? Jeśli wiedza na temat roślin i pielęgnacji jest niewielka a czasu mamy mało warto przemyśleć pomoc profesjonalnej firmy – sezonowo w okresie najintensywniejszych prac lub  też systematycznie raz w tygodniu. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepiej zaprojektowany ogród z piękną architekturą, nawierzchniami, murkami bez systematycznej pielęgnacji będzie wyglądał na zapuszczony i zaniedbany. Tylko nieliczna grupa pasjonatów ogrodnictwa spędza każdą wolną chwilę na doglądaniu swoich podopiecznych. Jednak doba ma tylko 24 godziny a w ogrodzie wiele prac pielęgnacyjnych trzeba wykonać w określonych rytmem przyrody terminach.  Ogród to żywa materia, która właściwie pielęgnowana z czasem nabiera szlachetnej patyny.

Musimy wiedzieć rzecz najważniejszą – ogrody bezobsługowe nie istnieją.

Im ogród bardziej skomplikowany tym pielęgnacja bardziej czasochłonna

Im ogród bardziej skomplikowany tym pielęgnacja bardziej czasochłonna

Projekt Ogrodu Kraków

Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną pielęgnację ogrodu dysponując przy tym niewielką ilością czasu warto już na etapie projektu  ogrodu zweryfikować marzenia i zastanowić się dokładnie co w ogrodzie wymaga najwięcej czasu i pracy. Ogród ma się stać dla właścicieli źródłem przyjemności a nie wiecznej frustracji. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki już na etapie projektowania i aranżacji to w dużej mierze uda nam się czerpać radość z otoczenia.  Ogrodnictwo nie jest wiedzą tajemną, niedostępną. Jednak bez chęci poznawczych, upodobania przyrody i sporego doświadczenia trudno od razu nauczyć się wszystkiego co nań się składa.  Co więc zrobić, by nie stać się niewolnikiem własnego ogrodu?

  • Trawnik – zrezygnujmy z marzeń o angielskim trawniku, utrzymanie go w idealnym stanie to ogrom systematycznej pracy wymagającej na dodatek sporo wiedzy i sprzętu. Zielony,  gładki dywan będzie wymagał systematycznego koszenia, nawożenia, podlewania, piaskowania, wertykulacji. Dobrym rozwiązaniem jest trawnik wielogatunkowy z dużą ilości innych roślin, np stokrotek, fiołków czy koniczyny białej. Nawet jeśli nie zdążymy go nawieźć czy zapomnimy o podlaniu  koszony raz na 7-10 dni będzie wyglądał nieźle. Unikajmy też skomplikowanych kształtów trawnika i dużych różnic poziomu. Gładką i jednolitą powierzchnię kosi się znacznie szybciej i przyjemniej. Nie zakładajmy trawnika  pod koronami dużych starych drzew, gdyż w takim miejscu trudno będzie go utrzymać w dobrej formie.  W dużych ogrodach poza miastem zamiast trawnika można w częściach mniej użytkowanych  założyć łąkę kwietną. Jednak aby łąka wyglądała dobrze również wymaga pielęgnacji – mitem jest przekonanie że wystarczy ją kosić raz/dwa razy w sezonie.  Zapuszczona łąka kwietna będzie wyglądała jeszcze gorzej niż zaniedbany trawnik. W małym miejskim ogrodzie lepiej z trawnika zrezygnować na rzecz innych nawierzchni. Mogą to być tradycyjne nawierzchnie utwardzone np . z granitu, kostki betonowej, warto też przemyśleć inne rozwiązania – np drewniane podesty czy nawierzchnię żwirową. Wybór materiałów i pomysłów jest bardzo duży. Na pewno trzeba się zastanowić nad sposobem konserwacji takiej nawierzchni.
Stokrotki w trawniku wyglądają uroczo

Stokrotki w trawniku wyglądają uroczo

Skalniak – zbudowanie tradycyjnego skalniaka jest pracochłonne i kosztowne, jego prawidłowa pielęgnacja wymaga dużej wiedzy i sporej ilości czasu. Pielenie małych roślinek na skalniaku pomiędzy kamieniami i żwirem jest niezwykle uciążliwe i czasochłonne. Doskonałą alternatywą może być rabata żwirowa z niewymagającymi gatunkami roślin.  Na dodatek chwasty mają to do siebie, że wsiewają w najmniej oczekiwane miejsca, czasem trudnodostępne.

Utrzymanie ogrodu skalnego wymaga dużej ilości czasu

Utrzymanie ogrodu skalnego wymaga dużej ilości czasu

  • Oczko wodne i kaskada – to kolejny element który będzie wymagał systematycznej pielęgnacji – czyszczenia, zabezpieczania na zimę, dzielenia roślin itd. . Alternatywą może być niewielki rzygacz naścienny lub mały element wodny w postaci np kuli czy mini fontanny.
  • Żywopłot – formowany wymaga regularnego cięcia 2 razy w sezoniejeśli nie mamy na to czasu to świetnie  sprawdzi się żywopłot mieszany, nieformowany,  w większości złożony z krzewów rodzimych, szybko rosnących i wytrzymałych.
Formowany żywopłot wymaga ciecie co najmniej 2 x w sezonie

Formowany żywopłot wymaga ciecie co najmniej 2 x w sezonie

Dobór roślin – prawidłowy dobór jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o sukcesie w ogrodzie. Nie wybierajmy roślin „oczami” w centrach ogrodniczych czy katalogach. Każda roślina ma swoje wymagania co do światła, wilgotności, struktury gleby i jej zasobności. Zanim zdecydujemy się na posadzenie wymarzonego drzewka czy krzewu konieczne jest poznanie tychże wymagań. By rośliny zdrowo i bez problemowo rosły starajmy się dobierać je do panujących w ogrodzie warunków, unikajmy roślin o specyficznych wymaganiach, o słabej mrozoodporności czy mało odpornych na choroby i szkodniki. Nie twórzmy sztucznych stanowisk dla egzotycznych roślin gdyż będą one wymagały szczególnej uwagi – odpowiedniego nawożenia, podlewania, okrywania na zimę. Jako szkielet najlepiej wybrać gatunki rodzime lub sprawdzone od lat w naszej strefie klimatycznej.
Wybierajmy takie rośliny, które mają naturalnie ładny pokrój i nie wymagają cięcia korygującego. Przekonanie że drzewa i krzewy iglaste są bezobsługowe jest mitem, wymagają znacznie więcej starań niż większość liściastych. Dobrze jest utworzyć z krzewów kompozycyjne  „wyspy” w ogrodzie bowiem  koszenie trawnika w pobliżu pojedynczych krzewów i drzewek jest bardzo uciążliwe. Nawet jeśli mamy mało czasu na pielęgnację ogrodu nie musimy rezygnować z kwiatów.  Wystarczy wybrać kilka gatunków o podobnych wymaganiach siedliskowych  oraz sile wzrostu i skomponować z nich rabatę. Wybierajmy byliny (rośliny wieloletnie)  z grupy  tzw podstawowego doboru, łatwe w uprawie i długowieczne, takie których pielęgnacja ograniczy się do wycięcia pędów wiosną i nawiezieniu kompostem. Szukajmy takich, które dobrze wyglądają również po kwitnieniu – np mają dekoracyjne liście lub ładnie zasychające kwiatostany.  Dołóżmy do nich niewymagające trawy ozdobne. Nie sadźmy pojedynczych egzemplarzy, lepiej  będą wyglądać grupy roślin po kilka sztuk z gatunku czy odmiany. Takie grupy będą też łątwiejsze w utrzymaniu niż pojedyncze rośliny. Unikajmy małych bylinek  o wolnym wzroście i bardzo drobnych liściach oraz rzadkich i drogich rarytasów, te zostawmy pasjonatom. Bez względu jakie rośliny kupujemy, zawsze wybierajmy ładny i zdrowy materiał szkółkarski.

Właściwie dobrane rośliny po latach zapewnią wizualny efekt

Właściwie dobrane rośliny po latach zapewnią wizualny efekt

Rośliny użytkowe – jeśli marzymy o własnych ziołach czy owocach w ogrodzie nie zakładajmy od razu sadu czy ogromnego ogrodu warzywnego. Zarówno sad jak i ogród warzywny wymagają sporo systematycznej pracy i przestrzegania ściśle określonych terminów cięcia, oprysków itd. Zdecydowanie łatwiej będzie pielęgnować trzy drzewka owocowe niż cały sad.

Ogród warzywny w skrzyniach to dobra alternatywa dla zapracowanych

Ogród warzywny w skrzyniach to dobra alternatywa dla zapracowanych

Ściółka – walka z chwastami w ogrodzie przypomina tę z wiatrakami, ściółka będzie ogromnym sprzymierzeńcem ogrodnika.  Ściółkowanie można zastosować praktycznie w każdej części ogrodu, stosowanie tego zabiegu ma ogromną ilość zalet. Dzięki ściółce ograniczymy znacznie wzrost chwastów, podłoże nie będzie tak szybko przesychało a co za tym idzie mniej czasu stracimy na podlewanie ogrodu. Jeśli użyjemy ściółki z organicznych materiałów dodatkowo wzbogacimy glebę. Najpopularniejszą ściółką stosowaną w przydomowych ogrodach jest kora, ale można użyć innych  materiałów: pociętych gałęzi krzewów, pociętych pędów bylin i traw, słomę, szyszki drzew iglasty czy skoszoną, przesuszoną trawę. Dobrym rozwiązaniem jest ściółka ze żwiru. Aby ściółkowanie przyniosło zamierzony efekt warstwa ściółki musi mieć grubość co najmniej 5-7 cm, powinna być też  systematycznie co rok uzupełniania.

proejkt ogrodu kraków

Ściółkowanie gleby ograniczy parowanie wody i rozwój chwastów

Rośliny okrywowe – to grupa niewymagających, niewysokich bylin lub krzewinek, która odpowiednio dobrana w szybkim czasie utworzy szczelną okrywę gleby podobną do runa w lesie.  Ich znaczenie jest dokładnie takie samo jak ściółki, ma jednak nad nią przewagę. Rośliny okrywowe rozrastają się szybko z czasem tworząc samoobsługowe poszycie bez dodatkowych zabiegów., wiele z nich łatwo rozmnożyć samodzielnie w przydomowym ogrodzie.  Takie rośliny bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach trudnych do pielęgnacji i koszenia: na zboczach, pod drzewami i krzewami. Rośliny okrywowe skutecznie konkurują z chwastami, zapobiegają wysychaniu gleby i tworzą idealne warunki do życia dla pożytecznych mikroorganizmów. Wiele z tych roślin pięknie kwitnie, co jest ich dodatkowym atutem.

Pachysandra terminalis - runianka japońska, zimozielona roślina okrywowa świetnie sprawdzi się w cieniu

Pachysandra terminalis – runianka japońska, zimozielona roślina okrywowa świetnie sprawdzi się w cieniu

  • Donice i wiszące kosze – zrezygnujmy z nich albo ograniczmy do minimum. Rośliny w donicach, skrzynkach i wiszących amplach wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i przycinania. W ostateczności możemy do donic dodać  specjalne hydrożele, które pomagają utrzymać wilgotność gleby.
  • System automatycznego nawadniania – to rozwiązanie może się okazać cenne  dla zapracowanych  osób, zwłaszcza   na trawnikach, które w upalne i suche  lato  wymagają obfitego podlewania.

Jednak wszystkie te rady będą na nic, jeśli pominiemy najistotniejszą  rzecz, mianowicie właściwe przygotowanie gleby.  Każdy fragment ogrodu przeznaczony pod żywy materiał musi być bardzo dobrze oczyszczony ze śmieci po budowie, dużych kamieni i chwastów, dokładnie spulchniony, napowietrzony  i w razie potrzeby zasilony materiałem organicznym (kompostem lub dobrze przerobionym obornikiem). Zaniedbania związane z przygotowaniem gleby to najczęściej popełniany błąd. Niestety  popełniany nie tylko przez amatorów ale i przez firmy zakładające ogrody. Jeśli pominiemy ten proces na etapie zakładania ogrodu trudno będzie go po latach  odwrócić. Tylko na zdrowej i dobrze uprawionej glebie będziemy mieli piękne rośliny. Oszczędzanie i cięcie kosztów w tym przypadku się nie opłaci a w przyszłości zaowocuje problemami z pielęgnacją i utrzymaniem ogrodu.