Aranżacja ogrodu krok pierwszy

0
761

Samodzielna aranżacja ogrodu może zakończyć się sukcesem jeśli będziesz posiadać dość zapału i cierpliwości. Pamiętaj, im mniejszy ogród tym staranniej musisz wykorzystać każdy metr kwadratowy powierzchni.  Na pewno pomocny  będzie plan ogrodu naniesiony na podkład geodezyjny. Warto taki podkład skopiować i przygotować  ich  kilka. Rzut z  góry zarówno na tworzony jak i na istniejący ogród w odpowiedniej skali to rzecz niezbędna na początku.  Nanieś na plan siatkę  – pomoże Ci ona zachować odpowiednie proporcje.  Zaplanuj swój ogród na kartce papieru  i nie bój się zmieniać zdania zanim pojawi się ostateczny układ i kształt Twojego ogrodu.

Zastanów się kto i w jaki sposób będzie korzystał z ogrodu, kto będzie się nim opiekował i ile czasu może na to poświęcić. Zrób listę rzeczy niezbędnych – taras, grill, miejsce na kompostownik, śmietnik, piaskownicę, ogródek warzywny – jednym słowem spisz wszystkie elementy które mają się znaleźć w ogrodzie.

Jeśli marzysz o spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu, o częstych spotkaniach z przyjaciółmi nie skąp miejsca na stół, grill – przecież nie chcesz by goście wpadali na kwiatki!!  Jeśli masz małe  dzieci, pamiętaj że rosną i ich potrzeby będą się zmieniać wraz z wiekiem. Myśl perspektywicznie – czy można później będzie przekształcić plac zabaw  i piaskownicę w jakiś element ozdobny. Pomyśl gdzie umieścić śmietnik, kompostownik, jak je zasłonić od ciekawskich oczu, jaki będzie do nich dostęp.

Przyda się też kompas do określenia stron świata. Oznacz je dokładnie i nanieś na plan. Dzięki temu będziesz mógł orientacyjnie nanieść położenie słońca względem działki. Oglądaj swój ogród z różnych perspektyw i notuj jak zmienia się światło o różnych porach dnia w różnych porach roku. Pamiętaj, że niektóre nasłonecznione latem obszary jesienią mogą znaleźć się w całkowitym cieniu.

Obejrzyj i zbadaj swoją glebę. Będziesz ją musiał dobrze poznać – czy jest piaszczysta czy gliniasta? kwaśna czy zasadowa?  Pamiętaj by zbadać glebę w różnych częściach ogrodu. Na pewno  będzie ona wymagała pewnych zabiegów agrotechnicznych a  w skrajnych wypadkach wymiany.

Kiedy już uwzględnisz  potrzeby domowników  i umieścisz na planie wszystkie niezbędne elementy czas zastanowić się nad stylem ogrodu. Rozejrzyj się po okolicy.  Pamiętaj, że ogród nie jest samoistnym dziełem i nie może być oderwany od architektury czy krajobrazu.  Musi stanowić harmonijną całość zarówno z domem jak i i otoczeniem. Mały ogród w mieście będzie ograniczony sąsiednimi budynkami,  duży ogród na wsi być może będzie otwierał się na piękny krajobraz.  Obejrzyj bardzo dokładnie swoją działkę oraz zerknij na sąsiedzkie, być może zobaczysz nieestetyczne elementy które warto zasłonić żywopłotem albo piękne drzewo na które chętnie będziesz spoglądać.

Warto poszukać inspiracji zarówno na stronach internetowych, w książkach czy czasopismach ogrodniczych. Wybierając styl ogrodu pamiętaj o tym co napisaliśmy powyżej. Zastanów się jaki ogród podoba Ci się najbardziej – czy ma to być elegancki  ogród formalny, czy swobodne nasadzenia.  Rozważ dokładnie kształt ogrodu. Czy jest wąski, czy może kwadratowy? Czy płaski czy też są różnice poziomów, które trzeba będzie w projekcie uwzględnić.  Pamiętaj ogród to kształty najczęściej przypominające figury geometryczne, których wielkość musi być proporcjonalna do całości założenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here