Ile kosztuje utrzymanie ogrodu?

0
915

Ile tak naprawdę kosztuje ogród można przeczytać w tym artykule.  Jednakże to początek tej drogi. Projekt ogrodu i jego założenie to pierwszy krok do jego efektownego wyglądu. Kolejnym, rozłożonym w czasie będzie jego pielęgnacja i utrzymanie.

Wbrew  powszechnej opinii ogród to nie tylko kilka krzaczków i trawnik, to wypadkowa  bardzo  wielu elementów.  Jeśli zdecydowaliśmy się wydać pieniądze na założenie ogrodu to czeka nas kolejny etap – jego utrzymanie.  Bo to iż istnieją ogrody bezobsługowe jest mitem na który nie dajmy się nabierać. Podobnie jak dom  wymaga systematycznego sprzątania tak i ogród również wymaga dyscypliny w utrzymaniu.  Na dodatek  potrzeba do tego sporej wiedzy i narzędzi.  Zaniechanie prac w ogrodzie bardzo szybko odbije się niekorzystnie na jego wyglądzie.  Ogród dojrzewa w czasie, my w raz z nim i to pozwala nam „nauczyć” się jego obsługi. Zanim przejdziemy do konkretnych wyliczeń proponuję zapoznać się z artykułem o ogrodzie dla zapracowanych.

Z braku czasu  i odpowiedniej wiedzy coraz  częściej decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy ogrodniczej, która zaopiekuje się naszym ogrodem.

Roczne koszty ogrodu

Spójrzmy jak rozkładają się roczne koszty  przy założeniu że ogród ma powierzchnię ok 1500 m2 – trawnik,  trochę drzew, krzewów i rabat bylinowych.   Zakładamy, że serwis jest cotygodniowy i obejmuje okres od marca do października z pominięciem tygodni gdy panują za oknem tropikalne upały lub ulewy. Musimy  policzyć, że takich wizyt będzie ok 20 do 25.

Żeby utrzymać ogród i rośliny w dobrej kondycji będziemy potrzebowali wiele pracy i środków.  Największe wydatki czekają nas wiosną.  Piękny trawnik będzie wymagał nawożenia dobrym, długodziałającym nawozem wieloskładnikowym 2 x w sezonie i dodatkowo nawożenia jesiennego oraz wapnowania na kwaśniejszej glebie.  Jednorazowa dawka  dobrej jakości nawozu to ok 350 zł na trawnik o powierzchni 700 m2.  Trzy nawożenia w sezonie to koszt 1050 zł plus dodatkowo dolomit ok 50 zł. Razem nawożenie trawnika będzie kosztować 1100 zł.

Czasami sam kompost nie wystarczy i musimy się wspomagać nawozami chemicznymi , przy tej powierzchni i systematycznym nawożeniu  ich koszt może oscylować w granicach 1000 zł. Dodatkowo aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji będziemy potrzebować środków ochrony roślin – ok 200 zł.  Jeśli chcemy stosować nowoczesne preparaty biologiczne  ta kwota może być kilkakrotnie większa. Opakowanie Larvanem (nicienie stosowane w walce z opuchlakami) to 600 zł/opakowanie. Do naszego ogrodu będziemy ich potrzebować aż 5 (3 na wiosnę i 2 jesienią).  Razem daje okrągłą sumę 3000 zł.  Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu warzywnego lub ziołowego nie obejdzie się bez preparatów ekologicznych, które są droższe.

Kolejne koszty to utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji. Będziemy musieli zapłacić za  paliwo  i  olej (lub energię elektryczną)  oraz serwis sprzętu. Na to musimy wydać ok 700 zł  do  1000 zł rocznie.  Do tego trzeba jeszcze doliczyć mnóstwo drobnych rzeczy – rękawiczki, drut ogrodniczy, materiał do okrywania roślin itd, itd. To kolejne 300 zł.

Musimy też pogodzić się z tym, że co rok jakieś nasadzenia trzeba uzupełnić, czasem jakaś roślina nie przeżyje lub się nie sprawdza w naszym ogrodzie. Do tego dochodzą rośliny rabatowe, pojemnikowe, cebule i nasiona.  To kolejne wydatki, co najmniej 1000 zł rocznie.

Młody ogród będzie też wymagał uzupełnienia ściółki – znów mamy ok 500 zł na rok.

Im elementów w ogrodzie więcej, tym więcej będzie kosztowało nas jego utrzymanie. Oczko wodne,  nawierzchnie, mała architektura również będą wymagały konserwacji.

Preparaty antyglonowe  do małego oczka wodnego w zależności od jego wielkości to koszty rzędu 200 zł. 

Kolejnym kosztem (jeśli nie posiadamy własnej studni) będzie koszt wody  i może on być niebagatelny, w zależności od tego jak potrafimy nią gospodarować. Dodatkowo serwis systemu automatycznego nawadniania to kolejnego koszty – jego uruchomienie  wiosną i  i opróżnienie na zimę będzie nas kosztowało około 300 – 400 zł.  O czasu do czasu trzeba też wymienić zraszać lub jakiś inny element systemu nawadniającego.

Minimum do utrzymania ogrodu

Wszystkie wymienione w artykule elementy to niezbędne minimum do utrzymania ogrodu i rocznie będziemy na jego utrzymanie potrzebowali co najmniej 5000 zł.  Do tego należy doliczyć jeszcze koszt sprzętu i narzędzi.  Dodatkowo należy się też liczyć z kosztami energii elektrycznej, którą będą pobierać różne urządzenia  – sterownik do automatycznego systemu nawadniania, pompa w studni lub oczku wodnym, oświetlenie ogrodu itd, itd.

  • kosiarka spalinowa – 2500 zł
  • sekatory dobrej jakości 500 — 1000  zł
  • kosa lub podkaszarka – 1200 zł
  • piła spalinowa – 1200 zł
  • szpadle, widły, grabie, łopaty – 500 zł
  • drobne narzędzia – 200 zł

To tylko podstawowe sprzętu w jakie musimy się zaopatrzyć i jak widać wydatki mogą okazać się spore.

Ile zatem będzie kosztował cotygodniowy  serwis naszego  ogrodu  przez profesjonalną firmę? Co najmniej 3 razy tyle. Dlaczego aż tak drogo?  Przyjmijmy że naszym ogrodem opiekuje się mała firma, właściciel i dwóch pracowników. Mała, 3 osobowa ekipa jest w stanie na bieżąco utrzymać takie ogród w dobrej kondycji przy systematycznej cotygodniowej pielęgnacji.  Dwóch pracowników to koszt minimum 200 zł,  drugie tyle powinno pozostać w kieszeni właściciela.   Trzeba pamiętać, że nasz ogrodnik ponosi  wiele innych kosztów związanych z prowadzeniem własnej DG.  Składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne, podatki, reklama, serwis i amortyzacja sprzętu oraz firmowego samochodu.  Przy dobrym sezonie i pełnym obłożeniu, pracując po 25 dni w miesiącu  jest w stanie zarobić ok 3000 zł. Czy taka pensja to dużo?  Nie sądzę – zwłaszcza jeśli nasz ogrodnik jest dobrym specjalistą, który poświęcił niejednokrotnie 5 lat na studia i 2 x tyle na praktykę.

Prawda niestety jest bolesna – piękny ogród, jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić mu 20 h w tygodniu jest luksusem, za który musimy zapłacić.

Jakie są alternatywy? Możemy sami kosić trawnik (ok 4 h tygodniowo), wertykulować go (wynajmując np sprzęt), nawozić. Możemy sami grabić liście czy od czasu do czasu nawozić rośliny, przerzucić kompost. Nie są to czynności skomplikowane, nawet przyjemne i zapewnią nam dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Alternatywą dla cotygodniowego, uciążliwego koszenia może być samobieżna kosiarka.  Wprawdzie to spora inwestycja, ale szybko nam się zwrócić i pozwoli zaoszczędzić dużą ilość czasu.

Do cięższych prac  czy też takich które wymagają wiedzy i doświadczenia możemy zamówić serwis firmy ogrodniczej raz w miesiącu.  W innym wypadku sami musimy zakasać rękawy.

Tani  serwis nie będzie najlepszy – na czymś trzeba będzie zaoszczędzić – albo na niewykwalifikowanych pracownikach, na nawozach, na środkach ochrony roślin.

Jak widać utrzymanie zdrowego, efektownego ogrodu może być sporym obciążeniem dla budżetu domowego, ale czy to znaczy że musimy z ogrodu zrezygnować? Absolutnie nie – ogród to fantastyczna przygoda i warto czasem podjąć samemu to wyzwanie.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here