Jak dbać o wiosenne rośliny cebulowe?

0
459

Już wcześniej pisaliśmy o drobnych roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Tuż po nich pod koniec kwietnia i na początku maja zaczyna się prawdziwy festiwal koloru w ogrodzie.  Kwitną inne cebule – hiacynty, tulipany, żonkile, szachownice i w II dekadzie maja  czosnki.

Gleba

Najważniejszą czynnością jest utrzymanie gleby w dobrej kulturze. Jeśli właściwie  ją przygotowaliśmy jesienią nie będziemy mieć większych problemów by zadbać też o nią wiosną. Przede wszystkim musimy glebę spulchnić po zimie, dzięki temu ziemia  szybciej będzie się nagrzewać, woda nie wyparuje tak szybko a składniki pokarmowe będą dla roślin łatwiej dostępne. Ten zabieg jest konieczny zwłaszcza na glebach ciężkich, które po zimie pod wpływem deszczu czy śniegu silnie się zaskorupiają.  Motyczenie przyczyni się do lepszego wzrostu i poprawi strukturę gleby. Pomiędzy roślinami cebulowymi glebę musimy spulchniać ręcznie za pomocą małej  motyczki uważając by nie uszkodzić cebulek.  Przy okazji odchwaszczamy rabaty, tak by gleba pozostała czysta i wolna od chwastów konkurujących z roślinami ozdobnymi o wodę, pokarm i światło.

Woda

W okresie wiosennym rośliny cebulowe rosną bardzo intensywnie i potrzebują sporej ilości wody. W normalnych warunkach jej zapas powinien być zgromadzony w ziemi po zimie, ale w ostatnich latach bywają wiosny bardzo ciepłe i suche. Pamiętajmy w takim wypadku o roślinach cebulowych i dostarczmy im odpowiednią ilość wody, zwłaszcza na glebach lekkich.  Ziemia nie powinna być ani zbyt mokra ale też nie powinna przesychać. Dbajmy i pilnujmy by była stale wilgotna.

Nawożenie

Rośliny cebulowe do prawidłowego rozwoju potrzebują sporej ilości składników pokarmowych. Ich okres wegetacyjny  jest  bardzo krótki, cebule muszą w tym czasie zgromadzić odpowiednie dawki pokarmu na wytworzenie liści, kwiatów i cebul przybyszowych. Pierwsze nawożenie powinno się odbywać już przy jesiennym sadzeniu – najlepiej zastosować wtedy kompost bogaty w fosfor i potas, który będzie sprzyjał dobremu ukorzenianiu się cebul a wiosną zapewni im odpowiedni start.  Po zimie zaczynamy nawożenie najwcześniej jak to jest tylko możliwe nawozem bogatym w azot. Pierwsza dawka powinna być dostarczona na 4 do 6 tygodnie przed kwitnieniem.  Zazwyczaj odbywa się to w drugiej połowie marca, czasem nawet wcześniej, ale termin zależy  głównie  od aury. W tym roku wiosna jest dla nas niełaskawa i nawożenie trzeba będzie odłożyć na początek kwietnia. Właśnie wtedy gdy rośliny cebulowe startują, gdy zawiązują pąki kwiatowe zużywają  najwięcej  azotu i wtedy nawożenie jest najefektywniejsze.  Do pierwszego nawożenia  możemy użyć suszonego obornika, jedynie przy nawożeniu tulipanów dawka powinna być mniejsza. W ostateczności mogą to być nawozy typu azofoska.  Można je  rozpuścić w wodzie i podlewać rośliny lub delikatnie przemieszać z ziemią by uniknąć strat azotu. Pamiętajmy, że przenawożenie azotem może być groźniejsze niż niedokarmienie, dlatego starajmy się to robić rozsądnie.  Uważajmy by nie polewać nawozem liści czy pąków a jedynie glebę wokoło nich.  By rośliny mogły pobierać nawozy, gleba powinna być stale wilgotna.  Do najbardziej żarłocznych zalicza się czosnki, szachownicę cesarską i hiacynty.  Te możemy zasilić ponownie po 4 tygodniach.  Jeśli nasze cebule uprawiamy na rabatach z innymi roślinami nie ma konieczności dodatkowego nawożenia  jeżeli zasilamy rosnące w pobliżu byliny czy krzewy. Na  odchwaszczonej i dobrze spulchnionej glebie  możemy  do drugiego nawożenia użyć   przerobionego kompostu, który nie tylko zasili cebulki ale będzie też doskonałą ściółką.

Po kwitnieniu

Po kwitnieniu wymagania roślin cebulowych znacznie maleją, nie potrzebują już tylu składników pokarmowych i wody. Powoli zasychają im liście, które pozostawiamy – to dzięki nim cebule absorbują potrzebne składniki by przeżyć. Starajmy się jedynie wycinać przekwitłe kwiatostany zwłaszcza u takich gatunków jak tulipany, żonkile, szachownice. Wydanie nasion to niepotrzebny wysiłek dla rośliny. Większość cebul jest w stanie przeżyć w gruncie kilka lat i samoistnie się rozmnażać, tworząc z czasem kolorowe łany. Nie wykopujemy ranników, przebiśniegów, cebulic, śnieżycy, kokoryczy pozwalając im się naturalizować. Corocznego wykopywania wymagają tulipany i hiacynty (poza gatunkami botanicznymi), poprawia to ich witalność i zdrowie. Pozostawione w tym samym miejscu będa wrażliwe na choroby i wirusy.  Cebule wykopujemy z gleby gdy liście i pędy całkowicie żółkną i zaczynają zamierać.  Uważamy przy tym by cebulek nie uszkodzić. Czyścimy je z resztek liści, ziemi i przechowujemy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Może to być garaż bez okna lub sucha piwnica. Do przechowywania cebul idealnie nadają się małe skrzynki wyłożone suchym torfem lub trocinami.  Wszystkie uszkodzone, chore lub zaatakowane przez szkodniki cebule wyrzucamy. Cebule ponownie sadzimy na rabatach późnym latem lub na początku jesieni. Oczywiście można cebule tulipanów pozostawić latem w ziemi, ale musimy się liczyć z tym że w następnym sezonie ich kwitnienie nie będzie już tak spektakularne.

Żonkile, krokusy,  czosnki czy szachownice mogą rosnąć w jednym miejscu przez 2-3 lata. Niektóre, bardzo żywotne odmiany narcyza trąbkowego można pozostawić w jednym miejscu znacznie dłużej, pod warunkiem, że w ogrodzie nie pojawiły się nękające je szkodniki czy choroby grzybowe. Wykopując krokusy, narcyzy, czosnki, cebulice czy  hiacynty postępujemy dokładnie jak w przypadku tulipanów i jesienią ponownie sadzimy je do gruntu.

Są jednak gatunki, które w gruncie zniosą suche lato ale wyciągania i przesuszania cebul nie lubią. Jeśli zdecydujemy się na ich rozsadzanie należy je posadzić z powrotem do gruntu tego samego dnia. Najlepiej przygotować im wcześniej miejsce i  przesadzać tuż po wykopaniu. Do tej grupy zalicza się ranniki, przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, korony cesarskie, kokorycze. Jeżeli zdarzy się, że dostaniemy przesuszone cebulki warto je dobrze przed sadzeniem namoczyć. Podobnie będą wymagały moczenia cebule kupione jesienią.

Problemy

Niektóre gatunki roślin są wrażliwe na szkodniki i choroby grzybowe, które trudno się zwalcza. Do najbardziej wrażliwych na choroby grzybowe i wirusowe zalicza się tulipany i hiacynty.  Gdy zauważymy zmiany wirusowe – zwłaszcza na liściach tulipanów, należy cebule natychmiast  wykopać i zniszczyć.   Do najgroźniejszych należą choroby wirusowe: nekroza tulipana i pstrość tulipana; grzybowe: szara pleśń.  Inną groźną chorobą jest mokra zgnilizna bakteryjna, która atakuje nie tylko rośliny cebulowe. Jedynym skutecznym sposobem walki z nią jest usunięcie chorych roślin i co najmniej 3 letnia  przerwa w uprawie roślin na nią wrażliwych.  Zwalczanie chorób u roślin cebulowych jest trudne i nieefektywne, dlatego lepiej im zapobiegać poprzez odpowiednie zabiegi agrotechniczne, wybór właściwego stanowiska i odpowiednią pielęgnację.

Dla tulipanów  jak wielu roślin cebulowych sporym zagrożeniem są gryzonie żywiące się cebulami. Potrafią spustoszyć całe rabaty. Najlepiej bronić się przed nimi sadząc cebulki w specjalnie do tego przeznaczonych koszykach. Odporne na gryzonie są narcyzy, szachownice, przebiśniegi, śnieżyce.

Ochrona przed mrozem

Polska leży w strefie od 5b do 7b i większość omawianych tu roślin cebulowych dobrze sobie radzi z silnym mrozem zimą. Sprzymierzeńcem na pewno jest okrywa śnieżna, dzięki której temperatura pod spodem jest wyższa niż na zewnątrz. Wrażliwsze gatunki możemy okryć przed zimą stroiszem świerkowym lub torfem.  Najwcześniej kwitnące cebulowe potrafią przebić się nawet przez warstwę śniegu i zakwitnąć. Większym niebezpieczeństwem dla roślin cebulowych są zimy mroźne i bezśnieżne, oraz wiosenne przymrozki.  Najbardziej narażone na przemrożenie są pąki i  kwiaty, zwłaszcza roślin które kwitną trochę później.  Warto więc śledzić prognozy pogody i trzymać w pogotowiu okrycia dla roślin – stroisz, włókninę czy jutę. W kwietniu czy maju rzadko zdarza się silny mróz, który zniszczyłby cebulki. Jednak jeśli tak się stanie trzeba będzie je wyrzucić i posadzić nowe. Natomiast silnie  przemrożone liście i pąki kwiatowe zakłócą jedynie wegetację tych roślin i na  kwitnienie trzeba będzie poczekać do następnej wiosny. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here