Łąka kwietna, czyli cała prawda o…

0
677

Koszenie trawnika jest pracą żmudną, często uważaną za nudną i oczywiście czasochłonną. Utrzymanie go kosztuje wiele pracy i wymaga systematyczności. Coraz częściej odchodzi się od klasycznych trawników zastępując je łąką kwietną. Koszenie raz lub dwa razy w sezonie to marzenie wielu posiadaczy dużych działek. Siadamy na leżaku, zamykamy oczy i wyobrażamy sobie łąkę pełną maków i chabrów, bezobsługową  i na dodatek pięknie kwitnącą.

Zanim jednak zdecydujemy się na założenie łąki kwietnej musimy uświadomić sobie, że błędy przy jej założeniu oraz pielęgnacji zniweczą zamierzony efekt.

Zakładanie

Łąka kwietna, podobnie jak każde założenie ogrodowe wymaga starannego przygotowania gleby. Miejsce z przeznaczeniem na łąkę powinno być słoneczne z lekką, przepuszczalną glebą.  Zanim wysiejemy nasiona kwiatów  musimy pozbyć się mechanicznie  roślin zaroślowych za pomocą brony, na mniejszych obszarach przy pomocy wideł amerykańskich.  Po kilku tygodniach zabieg powtarzamy usuwając korzenie chwastów, które wcześniej pominęliśmy.  Zaniedbanie tego etapu da opłakany skutek w postaci dominacji niepożądanych roślin zagłuszających z czasem rośliny łąkowe. Odradzamy wysiewanie nasion w istniejący trawnik – rośliny łąkowe słabo w nim będą kiełkować. Jeśli jednak zdecydujemy się zamienić istniejący trawnik w łąkę najlepiej wyciąć w nim niewielkie obszary darni (koła o średnicy 1 m), spulchnić glebę i w tak przygotowane miejsca wysiewać nasiona roślin łąkowych. Wprawdzie trawy są naturalnym składnikiem łąk, ale niektóre gatunki używane do zakładania trawników mogą być zbyt ekspansywne i zagłuszać rośliny kwitnące.

Wybór mieszanki

Rośliny łąkowe, podobnie jak rośliny ogrodowe mają własne wymagania co do gleby i światła. Zanim kupimy nasiona musimy dokładnie przyjrzeć się naszej glebie oraz naturalnie występującym  w okolicy roślinom, dzięki temu unikniemy rozczarowania.  Bywają w supermarketach gotowe mieszanki łąkowe, ale my ich nie polecamy – ich skład to głównie trawy z niewielką ilością kwiatów.  Nasiona na łąkę kwietną zdecydowanie lepiej nabyć w specjalistycznej firmie. Kilogram nasion wystarczy na obszar do 1000 m2, jego koszt to ok 500 zł.  Cena może wydawać się wygórowana, ale nasiona zbiera się ręcznie na polach i łąkach. Kupując takie nasiona  mamy pewność, że otrzymujemy dokładnie przygotowaną mieszankę. Nasiona przed wysianiem  najlepiej zmieszać z piaskiem, dzięki temu łatwiej będzie je wysiać i trafią dokładnie w miejsca pod nie wyznaczone.  Większość roślin łąkowych to rośliny wieloletnie, które kwitną w pierwszym lub drugim roku po wysianiu. Wiele roślin takich jak maki polne, chabry czy kąkol nie znoszą koszenia, dodaje się je do mieszanek by uzyskać efektowne kwitnienie w pierwszym roku.  Założenie efektownie kwitnącej łąki kwietnej z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w jednym z londyńskich parków kosztowało ok 60 tys funtów i zatrudniono do jej projektu jednego z najlepszych specjalistów na świecie, wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge.

Pielęgnacja

Pielęgnacja prawidłowo założonej  łąki nie powinna nastręczać większych trudności. W zależności od użytej mieszanki kosimy ją raz lub dwa razy w sezonie (w zależności od użytych roślin), najwcześniej pod koniec czerwca. Skoszone siano należy pozostawić na łące przez kilkanaście dni, tak by nasiona rośliny łąkowych samoistnie  się wysiały. Potem całość grabimy. Na dużych obszarach warto systematycznie wykaszać ścieżki, którymi możemy spacerować wśród roślin łąkowych.  Łąki kwietnej nie nawozimy, podlewamy ją  tylko w ostateczności przy dużej suszy.  Z czasem niektóre rośliny zdominują naszą łąkę, po jakimś czasie możemy na nowo dosiewać nasiona słabszych gatunków. Im więcej gatunków roślin tym łąka barwniejsza i piękniejsza.  Musimy także dbać o to by na łące nie pojawiły się rośliny zaroślowe, bardzo ekspansywne –  te trzeba systematycznie usuwać. W innym wypadku nasza łąka zamieni się w dzikie, mało dekoracyjne chwastowisko. Kłopotów może nam nastręczać odróżnienie  poszczególnych gatunków, zwłaszcza we wczesnej fazie wzrostu.  To często również problem publicznych łąk zakładanych w parkach dużych miast na zachodzie Europy – brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry do pielęgnacji. By łąka była dekoracyjna przez długi okres czasu powinna zawierać od 40 do 60 gatunków różnych roślin. Odróżnienie ich wymaga nie lada wiedzy.

Najczęściej popełniane błędy:

  • nieodpowiednia gleba
  • źle przygotowana gleba
  • przypadkowy wybór mieszanki
  • nieodpowiedni termin koszenia
  • zaniechanie pielęgnacji

Podsumowując – łąka kwietna by cieszyła oczy tak samo, jak każde inne założenie ogrodowe wymaga starannego przygotowania, nakładów finansowych oraz pielęgnacji. Musimy mieć też świadomość, że łąka jest dekoracyjna przez krótki okres czasu. Zatem zanim zdecydujemy się na jej założenie warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.  Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie założyć łąkę warto przemyśleć zlecenie jej specjalistycznej firmie. Niestety w Polsce jest ich niewiele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here