Ogród warzywny – rośliny kwitnące

0
670

Z powodzeniem można w nim uprawiać w ogrodzie również inne rośliny, często uważane za ozdobne. Rozumiemy, że  wiele osób chce wykorzystać każdy centymetr kwadratowy swojego kuchennego ogródka do uprawy warzyw, ale istnieje wiele powodów dla których warto dodać  rośliny kwiatowe.

Kwiaty przyciągają owady

Niektóre z  warzyw nie potrzebują zapylaczy by dojrzewać i owocować. Dobrym  przykładem może być tutaj sałata, podobnie warzywa korzeniowe i cebulowe.  Jednak jest spora ilość roślin w ogrodzie warzywnym  (np. pomidory, które uważane są za wiatropylne ale lepiej owocują zapylane przez owady) dla których pomoc owadów zapylających jest niezbędna.  To niesamowite ile naszych warzyw potrzebuje owadów zapylających: brokuły, brukselka, kapusta, marchew, kalafior, ogórki, kapusta, groszek, papryka, dynia, rzodkiewka, cukinia  i pomidory! I choć wszystkie te wymienione niekoniecznie muszą mieć zapylacze, na pewno będą dawać większe plony po wizycie owadów. Myśląc o zapylaczach mamy zazwyczaj na myśli przed wszystkim pszczoły. Na pewno wykonują one ogromną część pracy każdej wiosny i latem. Ale są i inne owady latające i gatunki, które również zapylają nasze warzywa: motyle, trzmiele, chrząszcze, złotooki, osy, ćmy, nietoperze, a nawet niektóre muchy!

Jak zwabić owady?

Warto pobawić się w ogrodzie warzywnym kolorami, nie tylko zaspokoi to nasze poczucie estetyki ale również przyciągnie owady.

 • pszczoły najlepiej widzą kolor niebieski i fioletowy, nie widzą czerwonego;
 • motyle w większości wabione są kwiatami żółtymi, czerwonymi i pomarańczowymi;
 • nocne ćmy najlepiej widzą kwiaty białe;

Najczęściej w ogrodach warzywnych wysiewa się niektóre kwiaty jednoroczne i zioła takie jak: aksamitki, cynie, kosmos podwójnie pierzasty, groszek pachnący, koper, pietruszka naciowa, kolendra, astry jednoroczne. Z roślin wieloletnich, pięknie kwitnących pomocne będą zioła: lawenda, krwawnik, szałwia lekarska czy szczypiorek.

Kwiaty a ochrona biologiczna warzyw

Spora liczba  kwiatów i ziół ma pozytywny wpływ na uprawianie wielu warzyw, na przykład koper podnosi smak ziemniaków. Jednak wielu z nich możemy również użyć jako biologicznej ochrony naszego ogródka warzywnego.

 • aksamitki – chronią glebę przed nicieniami i odstraszają mszyce;
 • cebulowe  (cebula, szczypiorek) – powstrzymują nornice i mszyce;
 • czosnek – chroni przed niektórymi chorobami grzybowymi;
 • mięta – odstrasza mrówki;
 • szałwia – odstrasza śmietkę kapuścianą i niektóre szkodniki marchwi;
 • ogórecznik – odpycha skoczkonogi niszczące pomidory;
 • kocimiętka – odpycha mszyce;
 • nasturcja – skutecznie przyciąga mszyce, sprawiając że nie żerują na sąsiednich roślinach;

Im większa bioróżnorodność występuje w ogrodzie warzywnym, tym chętniej będzie on odwiedzany przez pożyteczne owady pomocne w walce ze szkodnikami. Zrównoważony biologicznie ogród będzie też produkował wiele zdrowych i silnych plonów.  Uprawy monokulturowe są bardziej wrażliwe nie tylko na choroby, ale i szkodniki, które nie mając naturalnych wrogów rozmnażają się w błyskawicznym tempie.  Żeby zachęcić pożyteczne owady warto im stworzyć dogodne warunki bytowania zostawiając gdzieś w pobliżu kompostownika stertę kamieni czy gałęzi.

Przy odrobinie chęci możemy zbudować domki dla owadów

Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się specjalne domki dla owadów, ale bez trudu można takie siedlisko zbudować samodzielnie.

Uprawa kwiatów w ogrodzie warzywnym to nic innego jak uprawa współrzędna – rozsady kwiatów możemy w nim wykorzystać po pierwszych plonach wczesnych warzyw.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here