Projektowanie ogrodu – dlaczego warto?

0
415

Czy warto zamówić projekt ogrodu? Czy przygotować go samodzielnie?

Zdecydowanie warto przygotować projekt ogrodu. Dobra i przemyślana  aranżacja terenu  wkoło domu pomoże nam połączyć wszystkie elementy ogrodu w harmonijną całość oraz zapewni funkcjonalność ogrodu. Jednak zaprojektowanie ogrodu wcale nie jest takie łatwe. Jeśli nie czujemy się na siłach by zaplanować przestrzeń przydomową samodzielnie warto zwrócić się do profesjonalisty.

Ogród jako tło architektury

Zazwyczaj decyzja o budowie domu spowodowana jest potrzebą zwiększenia przestrzeni życiowej, ogród powinien stanowić przedłużenie domu , które będzie tworzyć harmonię z otoczeniem i  będzie stanowić tło  dla architektury.  Powinien stanowić zielony salon w którym chętnie spędza się czas i odpoczywa. Często próbując sobie wyobrazić nasz ogród marzeń zapominamy o tym, że inspiracje są w zasięgu ręki – nie ma doskonalszego projektanta i ogrodnika niż sama natura.

O zaprojektowaniu przestrzeni przydomowej dobrze jest już pomyśleć  w trakcie budowy. O ile na początku może się to wydawać zbędnym wydatkiem to z perspektywy czasu okaże się że taka decyzja ma mocne uzasadnienie ekonomiczne.

Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia  samodzielna aranżacja ogrodu może zakończyć się niepowodzeniem. Pamiętajmy że ogród, podobnież jak i dom, służyć nam będzie przez wiele lat. Zanim powstanie projekt  ogrodu  należy przeprowadzić staranną  analizę przyrodniczą i kompozycyjną i przestrzenną  Projektant pomoże nam ustrzec się przed wieloma błędami, pomoże określić ogólną koncepcję i przelać na papier wizję ogrodu, zaproponuje też optymalne dla konkretnej działki rozwiązania uwzględniając przy tym nie tylko potrzeby inwestora ale mnóstwo innych czynników, które w przyszłości będą miały wpływ na złożony całokształt. Pomoże nam też w wyborze stylu ogrodu biorąc pod uwagę najnowsze trendy ale i indywidualne upodobania.   Dobry projektant  wyprzedza czas, potrafi przewidzieć zmiany jakie będą zachodzić w ogrodzie.

Organizacja przestrzeni

Ogród to przede wszystkim kształty o odpowiedniej formie i proporcjach, to dobrze zorganizowana  przestrzeń przy tworzeniu której należy wziąć pod uwagę potrzeby inwestora i jego styl życia. Wypełnienie tej przestrzeni atrakcyjnymi detalami małej architektury i roślinami w dużej mierze zależy od kreatywności, wyobraźni i umiejętności przewidywania zmian. Ogród to teatr w którym w zależności od pór roku i światła  zmieniają się dekoracje.

Ogród to również tajemne podziemne życie, o którym wcześniej zazwyczaj nie myślimy. Już na etapie budowy trzeba będzie się zastanowić nad rozmieszczeniem traktów komunikacyjnych, prac instalacyjnych czy to elektrycznych czy to wodnych oraz nad docelowym ukształtowaniem terenu. Prowadząc prace ziemne i instalacyjne równolegle z budową unikniemy w późniejszym czasie kosztownych zmian i przeróbek.

O ile za pomocą trawnika i i wielu roślin możemy w dość szybkim czasie wypełnić zieloną przestrzeń w ogrodzie, to na drzewa czeka się długo. Jeżeli i ich nasadzenia nie kolidują z budową domu możne je rozpocząć już na etapie planowania.  Dobry projekt i właściwe zaplanowanie inwestycji pomoże ograniczyć koszty związane z zakładaniem ogrodu. Dlatego warto o tym pomyśleć jak najwcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here