Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak urządzić ogród przed domem? (poradnik dla początkujących)

22 lutego 2024 Jak urządzić ogród przed domem


Zastanawiasz się, jak urządzić ogród przed domem, by był on atrakcyjną wizytówką, na którą zwracają uwagę Twoi goście? Musisz tutaj na pierwszym miejscu postawić estetyczny wygląd i funkcjonalność. Jeśli chcesz poznać nasze wskazówki na temat aranżacji przestrzeni przy Twoim domu, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Roślinność w ogrodzie przed domem odgrywa kluczową rolę

Ogród bez roślin nie istnieje. Warto więc już na starcie dobrze zaplanować obecność sporych ilości kwiatów. Jeśli dopiero budujesz swój dom i od razu planujesz wygląd przestrzeni wokół niego, warto zaczerpnąć porad w firmie, która realizuje inwestycję. Przykładem dobrych praktyk są działania podejmowane przez firmę LogisHouse (https://logishouse.pl), zajmującej się budową domów na terenie województwa śląskiego. 

Na etapie ustalania szczegółów budowy domu agenci firmy szczegółowo zbierają informacje na temat planów inwestora dotyczących przestrzeni wokół budynku — dzięki temu plan ogrodu jest odzwierciedleniem wizji właściciela nieruchomości. Oczywiście wspomniana firma nie jest wyjątkiem w kwestii dobrego planowania aranżacji ogrodu na etapie budowy domu. Wiele firm stosuje takie praktyki. 

Jeżeli chodzi o wybór konkretnych roślin, warto rozważyć tutaj:

  • Kwiaty rabatowe: bratki, aksamitki, petunie, pelargonie, begonie;

  • Krzewy: bukszpan, berberys, tawuła, hortensja, różanecznik;

  • Drzewa: magnolia, jabłoń ozdobna, klon, świerk, jodła;

  • Trawy ozdobne: miskant chiński, rozplenica japońska, turzyca Buchanana, hakonechloa smukła;

  • Pnącza: bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, powojnik;

Podczas planowania roślinności do ogrodu przed domem, trzeba też zwrócić uwagę na takie elementy jak warunki glebowe — nasłonecznienie przestrzeni. W tym zakresie na pewno doradzi pracownik sklepu ogrodniczego. 

Oświetlenie i dekoracje – detale uwypuklające charakter ogrodu przed domem. 

Oświetlenie ogrodu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli Ci korzystać z ogrodu również po zmroku. Wybierając lampy do ogrodu, zwróć uwagę na ich styl i funkcjonalność. Powinny one dobrze korespondować z elewacją domu i estetyką ogrodzenia. 

Warto też postawić na dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak figurki ogrodowe, fontanny lub oczko wodne, mogą nadać ogrodowi niepowtarzalny charakter. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością dekoracji — przepych w takich przypadkach może łatwo doprowadzić do efektu kiczowatości, a tego najbardziej chcesz przecież uniknąć. 

Koszty aranżacji ogrodu

Ważnym pytaniem, które zadaje sobie każdy właściciel przydomowego ogrodu jest to dotyczące kosztów. Jeśli finanse są czynnikiem, który dyktuje kierunek Twoich prac ogrodowych, mamy tu dobra wiadomość — da się osiągnąć imponujące efekty naprawdę niskim kosztem. 

Koszty aranżacji ogrodu przed domem zależą od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, rodzaj roślinności, oświetlenie i dekoracje. W małym ogrodzie można urządzić się już za kilka tysięcy złotych, natomiast w dużym koszty mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W kwestii ceny wiele zależy od tego, czy zechcesz działać tu na własną rękę, czy też zwrócisz się do firmy zajmującej się aranżacją terenu. Wtedy musisz dodatkowo liczyć się z kosztami dotyczącymi projektu ogrodu. 

Sam zakup nasion (lub wyhodowanych roślin) nie jest dużym wydatkiem. Również dekoracje i lampy ledowe można dziś dostać za niską cenę w popularnych marketach budowlanych. 

Trudności, na które możesz się natknąć podczas urządzania przydomowego ogrodu

Właściciele domów podczas aranżacji ogrodu przed domem mogą napotkać na wiele trudności. Najczęstsze problemy to:

  • Brak pomysłów na aranżację ogrodu

  • Wybór odpowiedniej roślinności

  • Pielęgnacja ogrodu

  • Zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Jeśli nie masz doświadczenia w aranżacji ogrodów, warto skorzystać z pomocy projektanta. Projektant pomoże Ci stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, który będzie pasował do Twojego domu i stylu życia.

Pamiętaj, że ogród przed domem to miejsce, w którym będziesz wypoczywać i relaksować się. Dlatego zadbaj o to, aby był on nie tylko piękny i przytulny, ale również funkcjonalny — z pewnością zechcesz nieraz w upalne dni spędzać miło czas na Twojej posesji.

Jak urządzić ogród przed domem? (podsumowanie)

Urządzenie ogrodu przed domem to nie lada wyzwanie. Warto poświęcić czas na stworzenie pięknej przestrzeni, która będzie budzić zachwyt osób odwiedzających Twoją posesję. Pamiętaj, że wcale nie trzeba wydawać dużych środków na stworzenie atrakcyjnie prezentującego się ogrodu. Kluczem do sukcesu jest tu dobre planowanie inwestycji. 

Materiał zewnętrzny

Ogrodzenie panelowe

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jak urządzić ogród przed domem
basen ogrodowy

Jesteś zainteresowany reklamą?