Wertykulacja trawnika to inaczej skaryfikacja. Jest to zabieg pielęgnacyjny ogrodu, który polega na cięciu darni w sposób pionowy.
Wertykulacja ma na celu usunięcie obumarłych roślin oraz polepszenie warunków dopływu tlenu, wody oraz światła do gleby. Można wykonać ją samodzielnie lub zatrudnić do tego ogrodnika.
Narzędzia do wertykulacji
Do przeprowadzenia wertykulacji trawnika używa się wertykulatorów, które występują w wersji elektrycznej oraz spalinowej. Przed zakupem należy kreślić jaki wertykulator będzie odpowiedni do naszego ogrodu.
Elektryczny wertykulator sprawdzi się na małej powierzchni. Podczas użytkowania nie emituje szkodliwych substancji do otoczenia i cicho pracuje. Wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, co powoduje ograniczenie ruchu.
Wertykulator spalinowy stosowany powinien być do większej powierzchni. Emituje on spaliny do otoczenia, ale ma większy zasięg, ponieważ nie trzeba podłączać go do prądu.
Niektóre modele wertykulatorów posiadają kosz, do którego zbierane są pozostałości mchu, obumarłych roślin oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli wertykulator nie ma kosza potrzebne będą grabie do zgrabienia wszystkich pozostałości.
Wertykulacja trawnika – krok po kroku
Wertykulację trawnika wykonuje się następującymi etapami:
* skoszenie trawy jeśli jest taka potrzeba – dobrze aby trawa przed wertykulację była lekko wilgotna,
* przejazd wertykulatorem po trawniku. Przejazdy wykonuje się jeden obok drugiego w sposób pionowy, a jeżeli trzeba wertykulację powtarza się w poprzek,
* grabienie trawnika w celu usunięcia obumarłych roślin i innych zanieczyszczeń – należy usunąć powstałe odpady aby nowa trawa mogła swobodnie wyrastać,
* nawożenie trawnika przy użyciu siewnika, który równomiernie pozwoli rozłożyć nawóz – zabieg ten pozwoli na porost trawy,
* obfite podlewanie trawnika aby rozpuścić nawóz – rozpuszczony nawóz szybciej dostania się do niższych warstw gleby,
* dosianie trawy tam gdzie jest jej mniej lub nie ma jej wcale – należy rozsiać trawę w miejscach gdzie jej nie ma oraz pokryć ją ziemią i nawozem,
* pielęgnacja trawnika poprzez intensywne podlewanie – świeżo posiany i oczyszczony trawnik trzeba obowiązkowo podlewać szczególnie w dni kiedy nie pada deszcz.
Wertykulacja trawnika kiedy ją wykonać?
Specjaliści zalecają przeprowadzenie wertykulacji trawnika przynajmniej raz w roku.
Najczęściej zabieg ten wykonuje się późną wiosną około kwietnia. Powinien być on przeprowadzony po pierwszym skoszeniu trawy po zimie. Należy pamiętać, że wertykulacji nie przeprowadza się na trawie, która nie ma dwóch lat, ponieważ wówczas można ją zniszczyć.
Drugi zabieg wertykulacji trawnika przeprowadzić można jesienią w okolicach września. Zadaniem tego zabiegu będzie wtedy usunięcie mchu oraz obumarłych roślin, które ograniczają dopływ wody, słońca oraz tlenu do gleby.
Jak używać wertykulator?
W czasie pierwszego przejazdu wertykulatorem głębokość nacięć najlepiej ustawić na około 5 mm. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni trawy. Kolejnym przejazdom towarzyszyć powinno stopniowe pogłębianie nacięć.
Pozostałości po wertykulacji nie są odpowiednie do produkcji kompostu, ponieważ zawierają szkodliwe grzyby, które uszkodzą glebę oraz zniszczą trawę.
Korzyści jakie daje wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika jest obowiązkowym zabiegiem podczas pielęgnacji ogrodu.
Dzięki wertykulacji gleba zostaje nawilżona i dotleniona, a trawa może swobodnie rosnąć. Usunięcie nieczystości oraz obumarłych roślin pozwoli na odpowietrzenie gleby, co skutkować będzie gęstym, zielonym trawnikiem.