Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak wybrać domek na działkę?

10 maja 2021 domki na działkę


Domek na działce to marzenie wielu osób. Jest to sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Trzeba jednak zadbać, by domek był dobrze dobrany do naszych potrzeb oraz warunków panujących na działce. Jakie domki na działkę będą idealne?

Rozmiar ma znaczenie

Wybierając domki na działkę koniecznie trzeba zastanowić się, jaki rozmiar domku spełni nasze wymagania.

Osoby, które na działce spędzają wyłącznie popołudnia, a na noc wracają do domu nie muszą mieć dużej przestrzeni. Wystarczy domek, w którym schowamy stolik, leżaki, sprzęt ogrodniczy oraz sportowy.

Inaczej jest, gdy na działce spędzamy całe lato, aż do późnej jesieni. Takie domki na działkę muszą posiadać wygodną sypialnię oraz miejsce do przechowywania ubrań oraz sprzętu ogrodniczego i sportowego. Warto również zadbać o kuchnię, by przygotowywanie posiłków było komfortowe.

Decydując się na domek, z którego planujemy korzystać również jesienią warto zadbać o ogrzewanie. Idealnym rozwiązaniem jest kominek lub koza, która bez problemu ogrzeje niewielką przestrzeń. Przy takim rozwiązaniu nie można zapomnieć o miejscu niezbędnym do przechowywania i suszenia drzewa na opał.

Taras i antresola

Wybierając domki na działkę warto zastanowić się, czy nie przyda się dodatkowa powierzchnia w postać antresoli oraz tarasu.

Niewielkie domki na działkę często trudno zaaranżować, by były wygodne i funkcjonalne, gdy chcemy w nich przebywać przez całe lato. Antresola to półpiętro wydzielone z przestrzeni parteru. Jest to idealne rozwiązanie, gdy potrzebna jest sypialnia. Jest to rozwiązanie, które jest bardzo funkcjonalne, a jednocześnie nie wpływa znacząco na wzrost kosztów budowy domku. Domek piętrowy wymaga nie tylko większych nakładów finansowych, ale również pozwolenia na budowę.

Zadaszony taras to kolejny element domku, który jest bardzo praktyczny. Lato na działce to czas odpoczynku i relaksu. Taras to idealne miejsce, by rozstawić leżaki oraz stół do biesiadowania. Trzeba jednak pamiętać, że taras, który nie jest osłonięty przed słońcem może okazać się mało przydatny. Wysokie temperatury oraz palące słońce mogą skutecznie zniechęcić do wypoczynku przed domkiem.

Taras to idealna przestrzeń, która sprawdza się w czasie rodzinnych imprez. Idealnie oddziela ogród od części rekreacyjnej domu. Warto również pamiętać, że budowa tarasu to znacznie niższe koszty niż budowa większego domku.

Domek bez pozwolenia na budowę?

Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane na działce rekreacyjnej, leśnej oraz rolnej nie można wybudować domu. Najczęściej działki o takim przeznaczeniu służą nam za wypoczynkowe. Nie znaczy to jednak, że jest to sytuacja bez wyjścia.

Wybierając domki na działkę do 35 m2, wolnostojące oraz parterowe można postawić domek, który nie wymaga pozwolenia na budowę. Trzeba jednak pamiętać jeszcze o kilku warunkach, które muszą być spełnione.

Domek musi być w odpowiedniej odległości od granicy działki. Jeżeli ściany nie mają okien oraz drzwi jest to odległość 3 metrów. Domki, które mają okna lub drzwi muszą być odsunięte od granicy działki o 4 metry.

Trzeba również pamiętać, że domki budowane bez pozwolenia mają również określoną wysokość. Nie mogą mieć więcej niż 4 metry. Na działce 500 m2 nie może być więcej niż jeden domek.

Wybierając domki na działki koniecznie trzeba zastanowić się nad swoimi wymaganiami, ale również nie można zapomnieć o cechach działki oraz o budżecie, który w dużym stopniu będzie determinował nasze działania. Domki, z których planujemy korzystać również jesienią powinny mieć grubsze ściany, co sprawia, że ich budowa jest kosztowniejsza. Jednak dzięki temu można cieszyć się ciszą i spokojem na działce przez większą część roku.

Ogrodzenie panelowe

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jak urządzić ogród przed domem
basen ogrodowy

Jesteś zainteresowany reklamą?