Kiedy warto wybrać tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowe jest obecnie popularną alternatywą dla zwykłego tynkowania ręcznego. Zobacz, na czym polega ten rodzaj tynkowania, jakie ma on zastosowanie i kiedy warto się na nie zdecydować!

Czym jest tynkowanie maszynowe?

Prace jak tynkowanie są jednym z najczęściej prowadzonych typów prac w branży budowlanej i wykończeniowej. Tynkowanie może odbywać się dwoma technikami, a dokładnie jako tynkowanie ręczne oraz maszynowe.

Tynkowanie maszynowe w przeciwieństwie do ręcznego odbywa się z użyciem specjalnych urządzeń, które przeznaczone są do tego celu. Są one nazywane agregatami tynkarskimi i pozwalają na przygotowanie mieszanki oraz na jej podanie i nałożenie na podłoże – ściany, sufity.

Obecnie do tynkowania maszynowego używane są nowoczesne agregaty, na przykład Agregaty Małek, które nie tylko mogą tynkować, ale również wykorzystywane są do prowadzenia innych prac, na przykład przygotowywania i podawania mieszanek do wylewek, zapraw, klejów, mas poliuretanowych czy bitumicznych.

Tynki maszynowe – jak są przygotowywane?

Aby przygotować tynki maszynowe, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju materiału sypkiego przeznaczonego do tynkowania maszynowego. Wybrane rodzaje agregatów, w tym wspomniane Agregaty Małek, pozwalają również na wykorzystanie gotowych materiałów.

Sypki materiał umieszczany jest w komorze agregatu tynkarskiego, a następnie doprowadzana jest do niego woda za pomocą podłączonego węża i pompy. Masa mieszana jest bardzo dokładnie, co przekłada się na jej wysoką jakość.

Następnie gotowa masa jest tłoczona z użyciem pompy do węża zakończonego pistoletem. Za jego pomocą można natryskiwać ją na powierzchnię, dlatego nie ma potrzeby jej ręcznego narzucania.

Na koniec tynk maszynowy jest wygładzany i pozostawiany jest do wyschnięcia.

Jakie zastosowanie mają tynki maszynowe?

Tynki maszynowe to rodzaj tynków o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego też obecnie są one używane bardzo często w różnych inwestycjach. Wykorzystywane są podczas budowy domów, osiedli mieszkaniowych, biurowców czy obiektów użyteczności publicznej.

Dzięki temu, że przygotowywanie i nakładanie tynków maszynowych jest znacznie łatwiejsze niż ręcznych, są one bardzo często wybierane podczas tynkowania dużych powierzchni, na przykład całego domu jednorodzinnego.

Dlaczego warto wybrać tynki maszynowe?

Zastosowanie tynków maszynowych przygotowywanych za pomocą agregatów tynkarskich ma wiele zalet, dlatego też dzisiaj są one bardzo popularne.

Przede wszystkim tynki tego typu są bardzo szybkie w przygotowaniu, dlatego świetnie nadają się do tynkowania dużych powierzchni, jak wspomniano wcześniej. Przyspieszają wtedy znacznie wykonanie robót budowlanych.

Również tynki maszynowe wyróżniają się wysoką jakością. Dzięki temu, że mieszanka jest jednolita i nakładana pod ciśnieniem równomiernym strumieniem tworzy wytrzymałą i trwałą powierzchnię.

Z punktu widzenia firm budowlanych i wykończeniowych agregaty oraz ich klientów to zatem bardzo dobry wybór, gdy konieczne jest przeprowadzenie tynkowania.

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl