Na czym polega zmiękczanie wody?

Twarda woda jest mocno nasyca związkami magnezu oraz wapnia. Przyczynia się ona powstawania oraz osadzania się kamienia, który to powoduje niszczenie poszczególnych urządzeń. Posiadając twardą wodę konieczne jest jej zmiękczanie. Do tego celu służą powszechnie dostępne na rynku zmiękczacze do wody.

Na czym polega zmiękczanie wody?

Zmiękczanie wody to jeden z istotnych elementów uzdatniania oraz przygotowywania wody do celów grzewczych, chłodniczych, spożywczych oraz wielu procesów technologicznych.

Czynność tę można skutecznie wykonać korzystać z dobrych zmiękczaczy do wody zawierających w składzie specjalne złoża jonowymienne, naładowane jonami sodu. W czasie zmiękczania wody jonowymienne kationy wapnia oraz magnezu, które odpowiadają za twardość cieszy są wymieniane na kationy sodu.

Zmiękczona tym sposobem woda zawiera jony sodu w ilości podobnej do ilości jonów wapnia i magnezu przed procesem zmiękczania. Regeneracja z użyciem zmiękczaczy polega na automatycznym przepłukaniu złoża roztworem wody i soli, zwanym powszechnie solanką. Ów roztwór zawiera bardzo duże stężenie jonów sodu, którymi to powtórnie ładuje się złoże. W zmiękczonej wodzie zawartość sodu nie przekracza dopuszczalnej normy wody pitnej.

Czy warto stosować zmiękczacze wody?

Proces zmiękczania wody pozwala na korzystanie z wody o odpowiedniej twardości. Korzystając z miękkiej wody nie tworzą się osady z kamienia i nie niszczą one poszczególnych urządzeń oraz instalacji. Dzięki temu koszty ogrzewania domu można zredukować nawet o 20 procent. Wpływa na to ochrona urządzeń grzewczych przed kamieniem kotłowym.

Korzystanie z miękkiej wody niesie także korzyści zdrowotne. Codzienne kąpiele w takie cieczy sprawiają, że skóra jest zdrowa oraz gładka. Nie trzeba bowiem stosować dużej ilości detergentów zmiękczających wodę. Miękka woda sprawia, że:

  • wanna, kabina prysznicowa oraz armatura łazienkowa jest są chronione przed osadem z kamienia,
  • kuchenne naczynia są błyszczące oraz wolne od zacieków,
  • urządzenia AGD są chronione przed zniszczeniem,
  • zmniejsza się zużycie środków chemicznych piorących nawet o 60 procent, a wyprane tkaniny są pachnące oraz miękkie w dotyku.

Zmiękczacze wody w bogatej ofercie

Obecnie wybór jest bardzo duży. Te o wysokiej jakości potrafią doskonale poradzić sobie nawet z najtwardszą wodą. Urządzenia służące do zmiękczania wody doskonale sprawdzają się w wielu miejscach. Charakteryzują się one tym, że są niemalże bezobsługowe. W zależności od modelu wymagają tylko niewielkiej ingerencji. Ich obsługa polega na uzupełnianiu pojemnika tabletką solną, której to zmiękczacze wody potrzebują do właściwego funkcjonowania. Korzystając z takiego urządzenia można każdego dnia cieszyć się z posiadania miękkiej, zdatnej do użytku wody.

Szeroki wyrób zmiękczaczy do wody znajdziesz w sklepie https://arenalazienek.pl/pl/c/Zmiekczacze-wody/528

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.