Trawy ozdobne, które warto zasadzić na wiosnę

Trawy ozdobne to grupa roślin, które zachwycają różnorodnością odmian, a ponadto nie są wymagające w kwestii uprawy. W ciekawy sposób uzupełniają aranżację ogrodu, idealnie wpasowują się w niemal każde otoczenie, mogą być również niebanalną dekoracją na balkonach i w bukietach. Poznaj najpiękniejsze trawy ozdobne, które warto zasadzić na wiosnę.

Wiosna jest najbardziej odpowiednim terminem do sadzenia traw ozdobnych. Warunkiem powodzenia uprawy są plusowe temperatury, dlatego z sadzeniem warto zaczekać, aż ziemia rozmarznie i zmniejszy się ryzyko przymrozków.

Trawy ozdobne do ogrodu – ciekawe odmiany

Poznaj kilka wyjątkowo pięknych odmian traw ozdobnych, dzięki którym Twój zielony zakątek zyska na efektownym wyglądzie.

Miskant chiński Memory

Ciężko przejść obojętnie wobec jego majestatycznego wyglądu, który zmienia się wraz z kolejnymi porami roku – od fioletu wiosną, poprzez srebrzyste wybarwienie latem, aż po pomarańczową szatę późną jesienią. Co więcej, gatunek ten pozostaje dekoracją ogrodu również zimą!

Trawa osiąga nawet 200 cm wysokości, a jej charakterystyczną cechą są duże, łukowato wygięte liście, ozdobione białymi nerwami. Puszyste kłosy trawy Miskant tańczą na wietrze niczym baletnice, zamieniając ogród w zaczarowane miejsce.

Odmiana jest prosta w uprawie, odporna na mrozy i dość szybko rośnie. Wydaje się więc idealna dla osób początkujących.

Miskant chiński Gracillimus

Elegancka i ozdobna odmiana, która wyróżnia się soczyście zielonym wybarwieniem liści oraz zwartym, kulistym pokrojem. Ale nie tylko liście są jej atutem, ponieważ wczesną jesienią roślina rozpoczyna kwitnienie w postaci różowo-brązowych kwiatostanów, które pokrywają kępy aż do pierwszych, zimowych przymrozków.

Odmiana rośnie na wysokość do 2 metrów, a jej regularny pokrój znakomicie uzupełnia inne gatunki rosnące w ogrodzie. Jest doskonałym tłem dla mniejszych roślin, krzewów, może być także obsadzona w formie subtelnego żywopłotu.

Rozplenica japońska Black Beauty

Trawa ozdobna, która należy do grupy średnio-wysokich. Osiąga do 1 metra wysokości, dlatego może być ciekawą alternatywą dla ogrodów o mniejszej powierzchni.

Cecha, dzięki której znalazła się w naszym zestawieniu, to jej zjawiskowa prezencja. Kaskadowy pokrój łączy się z ciemnymi i puszystymi kwiatostanami, które zmieniają swój kolor od brunatnego, aż po odcienie fioletowo-szare. Z kolei liście rozplenicy przybierają na jesień kolory żółto-czerwone.

Dekoracyjne kłosy pięknie komponują się z niższymi bylinami, jako ozdoba oczek wodnych, ale piórkówka może być również sadzona w pojemnikach, jako ozdoba tarasów czy balkonów.

Trawa pampasowa

Jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych, której walory dekoracyjne skradły serca wielu miłośnikom roślinności. Dorasta do 2 metrów, ale jej największą ozdobą są okazałe, zwykle kremowobiałe, pierzaste kwiatostany, które osiągają nawet 40 cm długości, i które pojawiają się na trawie już u schyłku lata.

Może być sadzona pojedynczo, ale dopiero większe grupy sprawiają, że nie można od niej oderwać wzroku.

W sklepie internetowym Florexpol znajdziesz wiele różnorodnych gatunków traw ozdobnych, które warto zasadzić w ogrodzie. Nowoczesna rabata obsadzona strzelistymi kępami z pewnością zyska na prezencji i stanie się dumą jej właściciela.

 

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl