Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ocieplenie budynku wełną czy styropianem – co się bardziej opłaca?

5 lipca 2021 Ocieplenie budynku wełną

Termoizolacja budynku jest kluczowym etapem budowy. Bez odpowiedniej izolacji termicznej utrzymanie budynku może być niezwykle kosztowne, ponieważ cienka warstwa izolatora nie stanowi wystarczającej bariery przed uciekającym ciepłem. W efekcie, wewnątrz budynku temperatura powietrza nie osiąga wartości uważanych za komfortowe i w związku z tym rosną koszty związane z zużyciem energii grzewczej. Budynek staje się wówczas zupełnie nie wydajny, a gdy do tego dochodzi jeszcze stałe działanie wilgoci – zagrożona może być jego stabilność konstrukcji. Czym warto ocieplać budynek? Który z dostępnych materiałów izolacyjnych jest najbardziej efektywny?

Zanim przystąpisz do ocieplania budynku

Przystąpienie do prac termoizolacyjnych powinno być poprzedzone dokładnym rozeznaniem w ofercie hurtowni z materiałami izolacyjnymi. Cena materiału nie może być w tym przypadku głównym wyznacznikiem, najważniejsze bowiem są jego parametry i właściwości. Każdy rodzaj materiału ma swoje przeznaczenie i wymagania montażowe, różni się też współczynnikiem przewodzenia ciepła i paroprzepuszczalności. Zanim przystąpisz do prac związanych z ociepleniem budynku, pomyśl o zleceniu wykonaniu profesjonalnego projektu termomodernizacyjnego.

Jeśli jesteś na etapie planowania prac budowlanych, zaleca się sprawdzenie pełnej dokumentacji budynku i wybranie takiego projektu, który spełnia obowiązujące aktualnie standardy. Zgodnie z przepisami, ocieplenie domu jednorodzinnego średniowysokiego do 12 m nad poziomem terenu nie wymaga zgłoszenia prac budowlanych. W przypadku zaś budynków ponad 12 m i nie wyższych niż 25 m, wymagane jest tylko zgłoszenie tego faktu do starostwa.

Czym najlepiej ocieplać budynek?

W zależności od przyjętej metody ocieplania budynku, różne będą etapy prac termoizolacyjnych i różne będą zastosowane materiały izolacyjne. W przypadku ocieplenia metodą lekką mokrą, warstwa izolacyjna jest przyklejana do muru za pomocą zaprawy rozrobionej z wodą, a następnie pokrywa się ją tynkiem cienkowarstwowym. Metoda ta jest bardzo popularna, ale wymaga dostosowania prac do panujących warunków atmosferycznych i odpowiedniego zabezpieczenia ocieplanej powierzchni przed działaniem wilgoci i powstawaniem ewentualnych uszkodzeń. W przypadku ocieplania metodą lekką suchą, do mocowania warstw izolacyjnych stosowane są kołki, zszywki, śruby lub gwoździe, a prace mogą być wykonywane niezależnie od pory roku.

W Polsce największą popularnością cieszy się ocieplenie styropianem lub wełną mineralną, a to ze względu na dostępność tych materiałów i koszt zakupu, a także relatywnie dobre parametry izolacyjne. 

Ocieplenie budynku styropianem

Styropian jest najczęściej wybieranym izolatorem ze względu na łatwość montażu. Płyty styropianowe wystarczy bowiem przymocować do ocieplanej powierzchni za pomocą kołków i kleju, po czym pokryć siatką elewacyjną nasiąkniętą zaprawą klejową. Ze względu na swoją powszechność materiał ten jest bardzo łatwo dostępny, dlatego charakterystyczna jest dla niego duża konkurencyjność cenowa na rynku ofert różnych producentów. Oczywiście, zarówno cena za materiał, jak i za robociznę, jest zależna od regionu i może się wahać nawet w przedziale kilku tysięcy złotych. Bazując jednak na stawkach jednego producenta, koszt ocieplenia budynku o powierzchni około 150 m2 to wydatek rzędu 17000 – 20000 zł.

Ocieplenie budynku wełną mineralną

Izolacja z wełny mineralnej odznacza się dobrą izolacyjnością cieplną, a także paroprzepuszczalności. Ze względu na swój skład i strukturę, materiał ten jest niezwykle elastyczny i dlatego doskonale wchodzi we wszelkie szczeliny. Dodatkowo, wełna pełni funkcję izolacji akustycznej, znakomicie wyciszając budynek. Montaż wełny mineralnej jest bardziej wymagający niż styropianu, wymaga większego nakładu pracy i użycia większej ilości dodatkowych materiałów. Same prace montażowe powinny być wykonywane bardzo ostrożnie i precyzyjnie. Koszt ocieplenia budynku o metrażu około 150 m2 (tego samego, co w przypadku styropianu) za pomocą wełny mineralnej to wydatek w wysokości 22000 – 25000 zł.

Jak urządzić ogród przed domem

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dbać o drewnianą ławkę ogrodową
Porównanie różnych typów ławek parkowych
Sypialnia z duszą

Jesteś zainteresowany reklamą?