Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wszystko co trzeba wiedzieć o meblach ogrodowych drewnianych

8 maja 2021 meble ogrodowe drewniane


Latem więcej czasu spędzamy w ogrodzie niż w domu. To tu spożywamy śniadania, pijemy popołudniową kawę czy świętujemy z przyjaciółmi. Warto zadbać, by meble ogrodowe były wygodne, eleganckie i funkcjonalne. O czym trzeba pamiętać wybierając meble ogrodowe drewniane?

Wygoda jest najważniejsza

Wybierając meble ogrodowe drewniane należy zastanowić się w jaki sposób będziemy ich używać. Czy będą one wykorzystywane w jednym miejscu, czy może będziemy je przenosić po ogrodzie?

Drewno to materiał łatwo dostępny i elegancki. Meble drewniane są bardzo różnorodne. Wybierając meble ogrodowe drewniane, które mają stać ciągle w tym samym miejscu nie musimy zwracać uwagi na ich ciężar. Inaczej jest w przypadku, gdy meble będą mobilne. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są koła, które znajdują się przy leżakach. Dzięki temu przetransportowanie leżaka nie stanowi żadnego problemu.

Wybierając leżaki drewniane należy zwrócić uwagę, by miały ruchome oparcie, dzięki temu można na nich poleżeć oraz posiedzieć. Bardzo ważne są również podłokietniki. To dzięki nim wygodnie ułożymy ręce. Jest to duże ułatwienie dla kręgosłupa.

Wybierając leżak ogrodowy drewniany warto zadbać, by miał podnóżek, który umożliwia wygodne wyciągnięcie się na fotelu.

Jakie drewno jest najlepsze na meble ogrodowe?

Meble ogrodowe drewniane wykonane z sosny są wyjątkowo popularne. Ładna, jasna barwa oraz wyraziste słoje wyglądają bardzo elegancko i idealnie wpisują się w rustykalny klimat ogrodu. Świerkowe meble mają prawie biały kolor, który zbliża się do żółtego. Warto wiedzieć, że świerk europejski jest lekki, ale średnio wytrzymały. Lepsze parametry ma świerk skandynawski.

Buk i jesion są stosunkowe rzadko używane do wyrobu mebli ogrodowych drewnianych. Drzewo bukowe jest twarde i ciężkie. Jesion jest łatwy w obróbce, ale słabo dostępny. Dąb jest ciężki i wytrzymały, niestety jego cena, która jest wysoka, skutecznie zniechęca wiele osób.

Wybierając meble ogrodowe drewniane często decydujemy się na drewno egzotyczne. Cedr kanadyjski, teak, modrzew syberyjski, tatajuba czy merbau to bardzo popularne gatunki drzew bardzo często wykorzystywane w meblarstwie zewnętrznym. Są to drzewa, które świetnie radzą sobie w naszych warunkach atmosferycznych. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać, że są to meble, które są niezwykle kosztowne.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Drewniane meble ogrodowe wymagają troski. Nie zależnie od rodzaju drewna, na który się zdecydujemy warto pamiętać, że konserwacja drewnianych mebli jest koniecznością. Niektóre meble warto konserwować co roku innym wystarczy olejowanie raz na kilka lat.

Kupując meble ogrodowe drewniane warto również pamiętać, że są to meble, które na zimę powinny zostać schowane do garażu lub piwnicy. Zima na zewnątrz nie jest korzystna dla drewnianych mebli. Nie zalecane jest również przechowywanie mebli w pomieszczeniu ogrzewanym, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego wysuszenia drewna.

Konserwacje mebli zaczynamy od usunięcia starej farby. Można to zrobić papierem ściernym lub wykorzystując szlifierkę do drewna. Trzeba jednak pamiętać o założeniu drobnego papieru.

Meble, które są systematycznie konserwowane wymagają często wyłącznie oczyszczenia z brudu. Koniecznie trzeba pamiętać, by przed przystąpieniem do kolejnych prac dobrze wysuszyć meble. Następnie nanosimy olej impregnacyjny. Pomalowane meble zostawiamy na dłuższą chwilę, a następnie szmatką usuwamy nadmiar oleju.

Meble lakierowane lakierujemy lub malujemy lakierobejcą. Koniecznie trzeba je dobrze wysuszyć po tym zabiegu.

Ogrodzenie panelowe

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sypialnia z duszą
Ogrodzenie panelowe
Co można wrzucić do worków Big Bag

Jesteś zainteresowany reklamą?