Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Ziemia ogrodowa – kiedy warto ją kupić i jaką wybrać?

25 stycznia 2023 ziemia


Ziemia w ogrodzie może nie sprzyjać wegetacji roślin. Jak poprawić jej właściwości? Warto zdecydować się na zakup specjalnej ziemi ogrodowej!

Czym jest ziemia ogrodowa? Jakie są jej rodzaje? Jak ją dobrać? W wyborze odpowiedniej ziemi pomaga centrum ogrodnicze Niemczewscy: https://niemczewscy.pl/oferta/ziemia-i-nawozy/.

Czym jest ziemia ogrodowa?

Ziemia ogrodowa to rodzaj gleby, która jest używana do uprawy roślin w ogrodzie lub w donicach. Zwykle jest to mieszanka różnych rodzajów gleby, takich jak glina, piasek i materia organiczna, które są łączone, aby zapewnić idealne warunki wzrostu dla roślin. 

Gleba ogrodowa powinna mieć wysoką żyzność, aby wspierać zdrowy wzrost roślin. Ważne jest, aby przetestować pH gleby, aby dzięki temu upewnić się, że mieści się ono w odpowiednim zakresie dla roślin, które planuje się uprawiać. 

Dodatkowo zaleca się systematyczne uzupełnianie gleby materią organiczną, taką jak kompost lub obornik, aby poprawić żyzność i strukturę gleby. Stosować można również nawozy sztuczne.

Rodzaje ziemi w ogrodach

Istnieje kilka rodzajów gleby występującej naturalnie w ogrodach. Są to:

  • Ziemia gliniasta – ten rodzaj gleby jest gęsty, ciężki. Dobrze zatrzymuje wodę, ale może słabo drenować, czyli przepuszczać wodę. Ważne jest wzbogacanie gleby gliniastej materią organiczną w celu poprawy jej struktury i drenażu.
  • Ziemia piaszczysta – ten rodzaj gleby jest lekki i przepuszczalny, ale może szybko wysychać i nie jest odpowiedni dla wielu roślin. Glebę piaszczystą można wzbogacić materią organiczną, aby poprawić jej zdolność do zatrzymywania wody i żyzność, albo dodać ziemię ogrodową kupioną w sklepie.
  • Ziemia żyzna – ten typ gleby jest uważany za idealny do ogrodnictwa, ponieważ ma dobrą równowagę między gliną a piaskiem. Jest dobrze przepuszczalny i ma dobrą płodność.
  • Ziemia torfowa – ten rodzaj gleby zawiera w sobie torf, który dobrze zatrzymuje wodę i posiada wartościowe składniki odżywcze, ale może szybko stać się podmokły w przypadku nadmiernych opadów.

W jakich wariantach występuje ziemia ogrodowa?

Obecnie ziemię ogrodową kupić można w wielu gotowych wariantach, na przykład jako ziemia uniwersalna, przeznaczona do konkretnych typów roślin, na przykład iglaków albo hortensji.

Z różnymi rodzajami ziemi ogrodowej można zapoznać się w centrum ogrodniczym Niemczewscy, które kompleksowo zaopatruje ogrodników: https://niemczewscy.pl/oferta/ziemia-i-nawozy/.

Kiedy warto kupić ziemię ogrodową?

Gdy w ogrodzie naturalna ziemia nie sprzyja wegetacji, na przykład jest ona zbyt piaszczysta albo gliniasta, warto zdecydować się na dokupienie odpowiedniej ziemi ogrodowej o konkretnych właściwościach dopasowanych do typu sadzonych roślin.

Zasadniczo zaleca się kupowanie ziemi ogrodowej na początku sezonu wegetacyjnego, który przypada na wiosnę. Pozwala to odpowiednio przygotować glebę – doradzają pracownicy z centrum ogrodniczego Niemczewscy: https://niemczewscy.pl/oferta/ziemia-i-nawozy/.

Jeśli jednak zakłada się nową grządkę ogrodową lub planuje wprowadzić znaczące zmiany w istniejącym ogrodzie, dobrym pomysłem jest zakup ziemi jesienią lub zimą albo też w innym czasie, gdy planuje się przeprowadzić prace w ogrodzie.

Jak urządzić ogród przed domem

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jak urządzić ogród przed domem
basen ogrodowy

Jesteś zainteresowany reklamą?