Basen koło domu kojarzy się często z dużym kosztem i tygodniami hałasu spowodowanego działającym obok placem budowy. Na szczęście istnieją rozwiązania ogrodowe, które nie wymagają kolosalnych wydatków, a mogą zapewnić upragnioną strefę relaksu pod samymi drzwiami. Zalicza się do nich baseny rozporowe i stelażowe, które mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, stali czy drewna. Jaki basen do ogrodu powinieneś wybrać, jeśli nie chcesz przeznaczać na niego fortuny?
Basen rozporowy czy stelażowy?
Baseny można podzielić na dwie główne kategorie – stacjonarne i przenośne. Te pierwsze zostają z właścicielem na długie lata, ponieważ wbudowane są w ogród. W polskim klimacie oznacza to, że przez większą część roku powierzchnia, którą zajmuje basen, pozostaje niewykorzystana. Wymagają regularnej konserwacji, w okresie zimowym są podatne na duże uszkodzenia, a dodatkowo koszt ich wykonania jest bardzo wysoki. Z pomocą przychodzą tu baseny przenośne dzielące się na baseny dmuchane, rozporowe oraz baseny stelażowe. Te pierwsze są zazwyczaj nietrwałe i narażone na uszkodzenia przez wykorzystanie materiałów, które muszą być rozciągliwe, a przez to delikatne. Szukając bardziej odpornego zbiornika, z którego jednocześnie będzie mogła korzystać większa liczba osób, warto skupić się więc na dwóch pozostałych typach. Zarówno baseny rozporowe, jak i baseny stelażowe mają swoje wady i zalety, różnią się też konstrukcją. Zbiorniki pierwszego rodzaju charakteryzują się prostszą budową, a co za tym idzie – łatwiejszym sposobem rozkładania. Basen ogrodowy rozporowy to często miękkie tworzywo sztuczne, zwieńczone zazwyczaj u góry wypełnioną powietrzem “oponką”. Woda wlewana do zbiornika, napierając na jego ścianki, usztywnia je i utrzymuje w pozycji pionowej. Nie wymaga to żadnego dodatkowego stelażu czy innej sztywnej konstrukcji podtrzymującej. Basen stelażowy natomiast ma budowę bardziej skomplikowaną, a jego rozłożenie zabiera więcej czasu. Na początku należy połączyć elementy będące stelażem, a następnie umieścić wewnątrz elementy samego zbiornika. Do każdego basenu stelażowego dołączana jest instrukcja, ale jego złożenie zazwyczaj nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi.
Basen rozporowy – wady i zalety
Największą zaletą basenu rozporowego jest jego łatwy montaż. Nie potrzeba do niego żadnych narzędzi, a przy odrobinie samozaparcia obędzie się też bez pompki. Dzięki prostemu sposobowi instalacji, sam jej czas jest stosunkowo krótki i zależy w ostateczności od wydajności węża ogrodowego lub pompy użytkownika. W związku z prostszą budową i mniejszą liczbą elementów, baseny rozporowe są także tańsze od swoich konkurentów. Niestety, wiąże się to także z mniejszą stabilnością takiego zbiornika. Kolejną wadą, która może objawić się przy nieostrożnej zabawie, jest delikatny kołnierz basenu rozporowego. Wypełniona powietrzem “oponka” może w krytycznej sytuacji ulec przebiciu, prowadząc do wspomnianej wcześniej utraty stabilności i wypłynięciu z basenu całej wody. Na szczęście takie sytuacje są bardzo rzadkie.
Basen stelażowy – wady i zalety
Baseny stelażowe często nie wymagają dodatkowych narzędzi potrzebnych przy rozkładaniu wsporników, jednak mimo to czas trwania takiej instalacji może wynosić nawet do kilkudziesięciu minut. Zależy to od znajomości instrukcji, a także zdolności manualnych użytkownika. Basen stelażowy jest znacznie bardziej stabilny od basenu rozporowego. Przy prawidłowym rozstawieniu jest praktycznie niemożliwy do przewrócenia, nawet w czasie najbardziej szalonych zabaw i imprez. Dodatkowo, zbiornik tego typu jest bardzo odporny na zniszczenia. Baseny stelażowe są często droższe od swoich konkurentów, a w związku z długim czasem instalacji, często pozostawiane są przez swoich użytkowników na tym samym miejscu przez cały sezon.
Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci?
Przy wyborze basenu ważne jest także, kto będzie z niego korzystał. Basen ogrodowy dla dzieci może być mniejszy, choć ważne jest, żeby był odpowiednio stabilny. Pamiętaj też, że dzieci bawiące się w wodzie zawsze wymagają nadzoru opiekuna. Basen ogrodowy dla dorosłych powinien być zdecydowanie większy, a jeśli planujesz w nim szalone imprezy warto pamiętać o tym, że kołnierz basenu rozporowego (przy braku odpowiedniej ostrożności) może ulec przebiciu. Warto też zastanowić się nad artykułami dodatkowymi, które mogą znacznie zwiększyć komfort i umilić czas spędzany w zbiorniku.
Co musisz jeszcze uwzględnić, decydując się na basen ogrodowy?
Przed zakupem basenu ważne jest obliczenie, jaką jego wielkość powinniśmy wybrać. Zazwyczaj baseny rozporowe są mniejsze, a do tego nie posiadają stelażu, który zajmuje dodatkowe miejsce w ogrodzie. Pamiętać należy też o pozostawieniu odpowiedniego marginesu przestrzeni, tak żeby poruszanie się po przydomowej zieleni nie sprawiało trudności. Przy zakupie basenu warto też zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, które często są dostępne w pakiecie po niższej cenie. Niektóre z nich są niezbędne, żeby komfortowo korzystać z nowego zakupu. Są to między innymi filtr do basenu, który zapewnia czystą wodę, a także plandeka basenowa chroniąca zawartość zbiornika przed zanieczyszczeniem z zewnątrz.