Jak stworzyć ciekawy ogród dla dzieci?

Ogród dla dzieci powinien być miejscem, w którym dzieci będą przyjemnie i milo spędzać czas i bardzo dobrze się bawić. Dlatego najważniejszym elementem takiego ogrodu musi być umiejscowiony w nim ciekawy plac zabaw dla dzieci. Ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy, dobrze więc gdy będzie on zapewniony w przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni.

Co może znaleźć się w ogrodzie dla dzieci?

Trudno wyobrazić sobie ogród dla dzieci bez domku i bez piaskownicy. Te dwa elementy można zarówno zakupić w marketach lub pokusić się o zrobienie ich samodzielnie. Dzieci bardzo lubią bawić się w dom i stworzenie im przyjemnego i klimatycznego miejsca do tego typu zabawy, powinno być najważniejszym zadaniem podczas tworzenia ogrodu dla dzieci. Dodatkowo trzeba też dodać, że zarówno maluchy jak i starsze dzieci uwielbiają zabawy z piaskiem, toteż w takim ogrodzie obowiązkowo powinna znaleźć się wspomniana już piaskownica. Dobrze jest wybrać piaskownicę z przykryciem, ponieważ wtedy piasek będzie zawsze czysty.
W ogrodzie dzieci najczęściej bawią się tym co daje natura. Czyli idealnymi ogrodowymi zabawkami są kamienie, patyki, kałuże po deszczu. Jednak dobrze jest wyposażyć ogród w zabawki, które sprawdzą się na świeżym powietrzu. Przykładem takim mogą być piłki, skakanki, plastikowe samochodziki, wiaderka, grabki czy łopatki. Te drobne zewnętrzne zabawki można zawsze chować do specjalnej skrzyni ogrodowej, która też może znaleźć się w przestrzeni ogrodowej.

Ogród sensoryczny

Dzieci w ogrodzie nie tylko lubią się bawić, ale także odbierać dane miejsce wszystkimi swoimi zmysłami. Dlatego dobrze jest gdy w ogrodzie nasadzone jest sporo pięknych i pachnących mocno roślin, oczko wodne, powieszone są budki dla ptaków i poidełka. Wtedy w takiej przestrzeni dzieci czują zapach kwiatów, słyszą szum wody i widzą otaczającą je przyrodę. Aranżując ogród sensoryczny można stworzyć dzieciom specjalnie przyjazne dla nich miejsca, w typie interesujących kryjówek, na które trudno jest wpaść dorosłym.

Co jeszcze powinno znaleźć się w ogrodzie dla dzieci?

Ciekawym ogrodem dedykowanym dzieciom jest miejsce, w którym dużo się dzieje. Dlatego tam gdzie jest dużo roślin, kryjówek, nierówności terenu dzieci bawić się będą najlepiej. Aranżując ogród dla dzieci trzeba pamiętać o pozostawieniu przeróżnych nietypowych form terenu, jednak pamiętać trzeba, by były to miejsca bezpieczne.
Bardzo dobrym pomysłem może być tworzenie nie tylko kryjówek, ale i skrytek na ukryte skarby. Po każdej zabawie przyda się dzieciom odpoczynek, dlatego nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej strefie relaksu. Wyposażona ona może być w leżaki lub hamaki, na których dzieci spędzą przyjemnie czas pomiędzy poszczególnymi zabawami. Strefa relaksu może być kawałkiem trawnika pod rozłożystym drzewem lub wielkim parasolem.

Miejsce ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne

Wszelkiego rodzaju domki, huśtawki, miejsca zabawy typu kuchnia dziecięca lub kryjówka rozbójnika mogą być wykonane własnoręcznie przez rodziców dzieci. Takie miejsca na pewno będą jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, a dadzą ogrom radości i możliwość kreatywnej zabawy. Tworząc w ogrodzie przestrzeń dla dzieci pamiętać trzeba o zachowaniu wszystkich reguł bezpieczeństwa. Dzieci w ogrodzie nie tylko powinny nieźle się bawić, ale powinny być też bezpieczne. Dlatego dobrze jest gdy cały ogród jest miejscem zamkniętym czyli ogrodzonym, a przestrzeń dziecięca umieszczona jest blisko domu i widoczna doskonale z jego okien.

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *