Strona główna
Rośliny
Tutaj jesteś

Na czym polega uprawa pomidorów w ogródku?

30 kwietnia 2021 uprawa pomidorów


Wiele osób do dzisiaj nie potrafi stwierdzić, czy czerwony pomidor to warzywo, czy może owoc. Nie będziemy jednak w tym artykule rozstrzygać tej kwestii. Zajmiemy się natomiast opisem różnych czynności, które sprawiają, że pomidory, która dojrzewają bezpośrednio na słońcu, są tak pyszne. Jak je prawidłowo posadzić w swoim przydomowym, pięknym ogródku? Jaką ziemię wybrać? To tylko część pytań, na które tutaj odpowiemy.

Początki, czyli umiejętne sadzenie

Uprawa pomidorów nie jest bardzo trudnym i żmudnym zadaniem. Sadzimy je do gruntu, do wysokości pierwszych liści, aby łodygi bez żadnego problemu wypuściły swoje korzenie. Jednak należy to robić wtedy, kiedy wiemy, że nie pojawi się ryzyko wystąpienia przymrozków (idealnym czasem będzie więc początek wiosny, czyli pierwsze dni maja). Rośliny są bowiem ciepłolubne, a co za tym idzie mało odporne na niskie temperatury. Tuż po posadzeniu doświadczeni ogrodnicy polecają, aby oberwać trzy najniższe liście, które bezpośrednio stykają się z ziemią. Dlaczego? Okazuje się, że dzięki temu ochronimy pomidory przed poważnymi chorobami grzybowymi. Dodatkowo warto rośliny przykryć specjalną i mocną agrowłókniną. Co to takiego? To osłona, która stanowi skuteczne zabezpieczenie przed nagłym pogorszeniem pogody.

Jaka ziemia jest najlepsza do uprawy?

Na czym jeszcze polega uprawa pomidorów? Oczywiście na tym, aby przygotować odpowiedni grunt. Gleba musi być żyzna, bogata w liczne związki mineralne oraz substancje organiczne. Spokojnie. Typowe, dość głęboko przekopane, podłoże warzywne także zda tutaj swój egzamin. Zanim jednak umieścimy w nim sadzonki, najpierw warto zastosować najlepszy obornik. Idealny będzie suszony, granulowany albo przekompostowany. Co ważne, musi upłynąć prawie trzy tygodnie. Dopiero wówczas możemy bez problemu zająć się samym sadzeniem (okazuje się, że robienie tego chwilę po użyciu świeżego nawozu nie jest dobrym pomysłem).

Odpowiednia pielęgnacja

Wiemy już, na jakiej ziemi sadzić pomidory. Pozostaje jeszcze wyjaśnić, jak je pielęgnować. O niektórych zabiegach już wcześniej wspomnieliśmy (np. osłanianie przed deszczem i innymi zjawiskami pogodowymi). Teraz pora opisać kolejne czynności, które także przyczyniają się do wzrostu roślin. Po pierwsze należy regularnie podlewać nasze krzaki – najlepiej do pięciu razy w ciągu tygodnia (około dwa albo trzy litry wody na jeden krzak w zupełności wystarczy). Nie można jednak przedobrzyć, bo zbyt obfite podlewanie doprowadzi do różnych widocznych zaburzeń fizjologicznych. Oczywiście, równie istotne jest właściwe i bardzo dokładne przycinanie polegające m.in. na usuwaniu tak bocznych pędów, zwanych potocznie „wilkami”. To zadanie, o jakim koniecznie trzeba pamiętać. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dzięki przycinaniu pomidorów, będą one w stu procentach zdrowe i smaczne.

Uwaga! Uprawa pomidorów wymaga także kolejnej czynności. Mowa o odpowiednim podwiązywaniu. Robi się to po to, aby łodygi nie łamały się pod ciężarem licznych, sporych rozmiarów owoców. Na jednym krzaku mogą bowiem pojawić się pomidory warzące razem do kilku kilogramów! Wzmocnienie odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych palików o długości przeszło metr. Cała operacja wygląda następująco: przy każdym krzaku na maksymalnej wysokości wynoszącej dziesięć centymetrów należy wbić jeden taki palik, później przywiązuje się do niego roślinę, korzystając z naturalnego jutowego sznurka. Kiedy krzak wzrasta, trzeba go oczywiście podwiązywać coraz wyżej.

Jak urządzić ogród przed domem

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny mieszkanie
kwiaty do łazienki
kwiaty wiosenne

Jesteś zainteresowany reklamą?