Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

5 pomysłów na uprawę warzyw w Twojej szklarni ogrodowej

30 czerwca 2022 szklarnia


Szklarnie ogrodowe dają o wiele większe możliwości niż uprawy w gruncie. Dzięki temu, że rośliny mają zapewnioną ochronę, można je uprawiać i cieszyć się zbiorami niemal przez cały rok. Co więcej, w szklarniach ogrodowych można sadzić gatunki ciepłolubne, które ciężko uprawiać w gruncie przy polskich warunkach pogodowych. Jakie gatunki warzyw, owoców i ziół warto „wprowadzić” do przydomowej szklarni?

Dlaczego warto uprawiać rośliny w szklarni?

Szklarnie ogrodowe to dobre rozwiązanie dla różnego typu upraw. Warunki, które zapewniają, wspomagają proces rozwoju, a przez to plonami możemy cieszyć się o kilka tygodni dłużej. Co ważne, plony te zazwyczaj są większe i bardziej obfite niż w przypadku upraw gruntowych. Dużym plusem jest również ochrona roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami, a przez to możliwość uprawy nawet wymagających gatunków. Dzięki Szklarniom z Runowa uprawą warzyw, ziół możemy się cieszyć prawie cały rok.

szklarnia kwiaty

Jakie warzywa uprawiać w szklarni ogrodowej?

Szklarnie ogrodowe większość osób wykorzystuje do uprawy warzyw, które następnie trafiają do domowej spiżarni, a na końcu na talerze domowników. Gatunków, które dobrze będą rosły pod szklaną konstrukcją, nie brakuje. Szklarnia zapewni dobre warunki do wzrostu zarówno naszym rodzimym warzywom, jak i tym bardziej egzotycznym. Do uprawy szklarniowej polecane są takie warzywa jak, chociażby:

  • pomidory tradycyjne i koktajlowe, które często w grucie chorują, więc szklarnia jest dla nich idealnym miejscem,
  • niemal wszystkie odmiany papryki,
  • ogórki,
  • bakłażan,
  • cukinia,
  • batat, czyli słodki ziemniak,
  • melon,
  • arbuz, kawon
  • kiwano,
  • czy też mało znana: balsamka ogórkowata, która w naszych warunkach może rosnąć tylko w szklarni.

Szklarnie ogrodowe to także doskonałe miejsce do uprawy sezonowych nowalijek np. sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, pietruszki, szpinaku itp.

Jakie owoce uprawiać w szklarni ogrodowej?

Uprawa owoców w szklarni jest zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem. Modele dostępne w ofercie firmy Szklarnie z Runowa są jednak przystosowane i do takich upraw. Sadzić można w nich truskawki, poziomki czy maliny, a nawet figi. 

Dzięki szklarni uzyskać można szybsze zbiory, większe plony, a także owoce o wyjątkowym aromacie i smaku. Ochrona szklanych ścian pozwala także na uprawianie w polskim klimacie egzotycznych gatunków. W uprawach szklarniowych najlepiej spiszą się ananasy, arbuzy, kiwano, limonki, cytryny, pomarańcze i mandarynki.

szklarnia pomidory

Jakie zioła uprawiać w szklarni?

Szklarniowe środowisko jest odpowiednie do upraw nie tylko warzyw i owoców, ale także ziół nadających potrawom aromatu. W szklarniach ogrodowych bardzo dobrze będzie rosła ciepło- i światłolubna bazylia, a także majeranek, estragon, kolendra, lubczyk, tymianek, mięta, oregano, szałwia czy trawa cytrynowa. Dodatkowo sadzenie tymianku przy pomidorach wpływa na ich szybsze dojrzewanie (warto sprawdzić co z czym lubi rosnąć). Niektóre zioła i kwiaty będą skutecznie odstraszać szkodniki od naszych upraw, natomiast długo kwitnące wabić owady. Dlatego w okolicy szklarni warto pomyśleć o różnych nasadzeniach. O tych i innych uprawach warto porozmawiać z ekspertem i skontaktować się z doradcą Szklarni z Runowa.

Jakie kwiaty uprawiać w szklarni?

Szklarnie ogrodowe wykorzystać można również do upraw pięknych, ozdobnych kwiatów. Szklane konstrukcje stworzą świetne miejsce do rozwoju takich gatunków jak róże, lilie, frezje, tulipany. Kwiaty te potrzebują właściwych parametrów do wzrostu, które nie zawsze są zapewnione przez polskie warunki pogodowe. Poznaj więc konstrukcje dostępne w ofercie firmy Szklarnie z Runowa

Jak urządzić ogród przed domem

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jak urządzić ogród przed domem
basen ogrodowy

Jesteś zainteresowany reklamą?