Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak chronić rolety wewnętrzne przed zniszczeniem?

1 lipca 2021 rolety wewnętrzne

Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych systemów okiennych są niewątpliwie rolety wewnętrzne. Ich podstawowa funkcja to ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Mają również walory estetyczne, będąc ciekawym dodatkiem do wystroju wnętrza, z tego powodu są chętnie wybierane już na etapie urządzania domu. Ukryte w kasecie, mają bardzo nowoczesny wygląd i niezwykle praktyczne zastosowanie. Mimo tego że cały system to bardzo stabilna konstrukcja, jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne, a sam materiał – na działanie pleśni. Jak chronić rolety wewnętrzne przed uszkodzeniem i zniszczeniem?

Rolety wewnętrzne – najlepszy wybór do każdego pomieszczenia

W zależności od miejsca i sposobu montażu, wyróżniamy rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Rolety zewnętrzne montuje się na zewnątrz ramy okiennej, natomiast systemy wewnętrzne są przeznaczone do montażu po wewnętrznej stronie okna. To doskonała bariera dla wpadających przez szybę okienną promieni słonecznych; rolety pomagają uzyskać bardzo przyjemny mikroklimat w pomieszczeniu i utrzymać optymalne temperatury. Ponadto, zapewniają prywatność osobom przebywającym wewnątrz budynku i są niebanalną dekoracją wnętrza.

roletach wewnętrznych zastosowano bardzo nowoczesne rozwiązania i innowacyjne technologie, co sprawia że te systemy okienne są bardzo skutecznym i praktycznym rozwiązaniem. Tkanina rolety ma właściwości odbijania promieni słonecznych i nieprzepuszczania ich do pomieszczenia, co pozwala ograniczyć ilość światła słonecznego w budynku do minimum. Samo okno z zamontowaną roletą wewnętrzną prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie, stając się prawdziwą wizytówką każdego budynku. Bardzo przydatna i praktyczna jest możliwość ukrycia mechanizmu rolety w kasecie, która dodatkowo zabezpiecza całą konstrukcję i samą tkaninę rolety. Sterowanie urządzeniem nie stanowi problemu i daje możliwość niezwykle precyzyjnego ustawienia kąta padania światła słonecznego i kontrolowania jego ilości w pomieszczeniu.

Tkanina rolety wewnętrznej – co musisz o niej wiedzieć?

Rodzaj zastosowanego materiału w rolecie jest kluczową sprawą. To od niego zależy finalny efekt montażu rolety. Grubość splotu i skład materiału wpływają na stopień zaciemnienia pomieszczenia, w którym roleta jest montowana. Tkaniny zaciemniające są pod tym względem najbardziej skuteczne, gdyż pozwalają nawet na całkowite zablokowanie dostępu światła dziennego do wewnątrz. Są one pokryte innowacyjną powłoką o podgumowanej strukturze, która działa jak tarcza na promienie UV, pozwalając obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o kilka stopni, a zastosowanie dodatkowego wewnętrznego słoju w czarnym kolorze zapewnia nieprzepuszczalność światła.

Jak dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzny w naturalny sposób są narażone na wszelkie zabrudzenia, szczególnie gdy znajdują się w oknach kuchennych lub drzwiach balkonowych. Utrzymanie ich w czystości nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji, aby nie doprowadzać do powstawania trwałych zabrudzeń, które zdecydowanie trudniej usunąć. W zależności od potrzeby, kilka razy w miesiącu można usuwać kurz z powierzchni kasety i materiału – najlepiej sprawdza się do tego odkurzacz z miękką końcówką lub sucha ściereczka z mikrofibry. Dość popularnym sposobem jest również zbieranie kurzu za pomocą wałeczka do ubrań z warstwą klejącą, która zbiera dodatkowo kłaczki. W razie potrzeby, mechanizm rolety można przecierać wilgotną szmatką, po czym przetrzeć suchą ścierką.

Mimo codziennej pielęgnacji rolet może się zdarzyć, że niektóre zabrudzenia mogą być wyjątkowo trudne do usunięcia. Konieczne wówczas będzie zastosowanie detergentów. Nieumiejętne mycie rolety może doprowadzić do roztarcia plamy i jej utrwalenia. Jeśli łagodne środki myjące, takie jak mydło czy płyn do naczyń nie pomagają, możemy zastosować bardziej radykalne rozwiązania. Należy bardzo starannie oczyścić tkaninę z pozostałości detergentu, aby nie doprowadzić do powstania zacieków, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jakie błędy najczęściej popełniamy?

To ważne, aby roleta była czyszczona zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy stosować zbyt mocnych środków, które mogą zniszczyć powłokę materiału i doprowadzić do jego deformacji, a także utrwalić plamy. Należy też unikać używania większej ilości środka piorącego niż zaleca to producent, a także ewentualnego namaczania które może skutkować odkształcaniem się tkaniny i powstawaniem zacieków oraz odbarwień. Nie powinno się również prać rolety w pralce lub prasować żelazkiem, ponieważ może to doprowadzić do utraty przez nie ich podstawowych właściwości.

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?