Strona główna
Rośliny
Tutaj jesteś

Kwiaty na balkon – podstawowe informacje

14 kwietnia 2021 kwiaty na balkon


Szukając dobrego sposobu na to, aby przystroić i upiększyć balkon, bardzo wiele osób decyduje się na posadzenie kwiatów w doniczkach. Jest to metoda stosunkowo prosta, względnie tania, a przynosząca naprawdę rewelacyjne rezultaty. Warto jednak dowiedzieć się, z jakiego właściwie powodu kwiaty na balkonie to tak dobry pomysł, a przede wszystkim, po jakie konkretnie odmiany warto sięgnąć, aby uzyskać z takiej uprawy możliwie jak najlepsze efekty? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o kwiatach na balkonie.

Dlaczego warto mieć kwiaty na balkonie?

Zanim jednak udamy się do sklepu w celu nabycia odpowiednich akcesoriów oraz samych kwiatów, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak naprawdę powodu warto sięgnąć po kwiaty na balkon? Jakie przynoszą one korzyści?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą kwiatów na balkonie jest aspekt czysto wizualny. Kwitnące kwiaty powodują, że cały balkon staje się o wiele ładniejszy i przyjemniejszy dla oka. To jednak nie wszystko, ponieważ wiele osób pielęgnowanie i zajmowanie się kwiatami zwyczajnie relaksuje. Warto więc spróbować takiej właśnie formy spędzania wolnego czasu, ponieważ efekty mogą okazać się naprawdę bardzo interesujące.

O czym pamiętać wybierając kwiaty balkonowe?

Jeśli chce się mieć na balkonie kwiaty, trzeba przede wszystkim pamiętać o dwóch sprawach – wymaganym przez nie czasie pielęgnacji oraz ilości potrzebnego im słońca. O czym konkretnie mowa?
Każda roślina wymaga mniejszego lub większego nakładu pracy ze strony hodowcy. Warto więc poprawnie oszacować to, jak wiele się go w ciągu dnia, czy też tygodnia posiada i ile można przeznaczyć na pielęgnację oraz zajmowanie się roślinami na balkonie. Co jednak najważniejsze, należy dobrać kwiaty pod kątem tego, jak wiele na danym balkonie jest słońca. W zależności bowiem od tego, czy jest on położony do strony północnej, gdzie dociera za dnia najmniej słońca, czy też od strony południowej, gdy kwiaty mają go pod dostatkiem, powinno się dobierać gatunki kwiatów, które umieści się w donicach.

Jakie wybrać kwiaty na balkon?

Jakie zatem kwiaty można szczególnie mocno polecić na balkon? Jakie są warte uwagi odmiany i gatunki oraz oczywiście czym się one charakteryzują?

Nie da się ukryć, że z pewnością wartym uwagi kwiatem jest Surfinia. W zależności od odmiany może się charakteryzować ciemnofioletowym zabarwieniem lub czerwonym, a nawet jasnożółtym. W przypadku odmiany fioletowej pięknemu wyglądowi towarzyszy również delikatny, przyjemny zapach. Kwiat ten lubi rosnąć w dużym nasłonecznieniu, oraz wymaga częstego podlewania. Poleca się robić to nawet dwa razy dziennie. Do jego hodowania wymagana jest żyzna ziemia w donicy.
Innego typu bardzo ciekawą propozycją jest kwiat o nazwie Bidens. Charakteryzuje się on złotą barwą. Sadzonki sprzedawane w sklepach są dość niepozorne, lecz już po kilku tygodniach od zasadzenia dzięki nim cały balkon może wręcz tonąć w żółtej barwie. Również i ta roślina uwielbia słońce, lecz wymaga nieco mniejszej ilości wody niż Surfinia.
Innego typu bardzo ciekawą propozycją na kwiat na balkonie jest Lobelia. Jest to roślina jednoroczna o bardzo intensywnie fioletowych kwiatach. Choć są one piękne, to jednak bardzo delikatne, więc kwiat ten wymaga od hodowcy wiele wolnego czasu. Lobelia to roślina lubiąca półcien i intensywnie wilgotną ziemię.

Podsumowanie

Zasadzenie kwiatów na balkonie to rewelacyjna decyzja. Nie tylko przyniesie to wiele korzyści wizualnych, lecz również da możliwość samodzielnego hodowania rośli, co może przerodzić się w całkiem przyjemną pasję.

Ogrodzenie panelowe

Redakcja ogrody-perspektywa.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do ogrodu, praktyczne porady ogrodnicze oraz fascynacja roślinami spotykają się, by dostarczyć Ci niekończącego się źródła inspiracji i wiedzy na temat pielęgnacji zieleni!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny mieszkanie
kwiaty do łazienki
kwiaty wiosenne

Jesteś zainteresowany reklamą?